به روایت تیتر:
کد خبر: 979
منتشر شده در: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۵۲

ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری در استان اجتناب‌‌ناپذیر است

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – معاون استاندار ایلام گفت: برای بهره‌برداری از منابع و فرصت‌ها در استان ایلام و دستیابی به بازار بزرگ‌تر، به ویژه در بخش تقاضا، ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری در استان ایلام اجتناب‌‌ناپذیر است.

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – معاون استاندار ایلام گفت: اعتقاد بر این است که منابع و فرصت‌ها در ایلام بیش از جمعیت ساکن در استان است به همین دلیل برای بهره‌برداری از این فرصت‌های سرمایه‌گذاری و دستیابی به بازار بزرگ‌تر به ویژه در بخش تقاضا، ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری در استان ایلام اجتناب‌‌ناپذیر است.

به گزارش روابط عمومی استانداری، «حشمت‌الله عسگری» گفت: هم‌اکنون چنین مناطقی از بسیاری معافیت‌ها برخوردارند و لطمه‌ای به منابع مالی دولت وارد نمی‌کند و در نقطه مقابل ما در استان واسط عراق منطقه آزاد تجاری شکل گرفته ایجاد این منطقه ضروری است.

وی با بیان اینکه آنچه وجه تمایز نگاه فعلی دولت با دولت گذشته است اتکا به شرکت‌های سرمایه گذاری و هلدینگ به جای اتکا به افراد حقیقی است، ادامه داد: با وعده رئیس جمهور مبنی بر فراهم کردن مقدمات منطقه مذکور موضوع به طور جدی در دستور کار مدیریت استان قرار گرفته و بلا فاصله نسبت به تدوین طرح منطقه آزاد تجاری اقدام و به دبیرخانه مناطق آزاد تجاری و صنعتی ارسال شد.

معاون استاندار ایلام تصریح کرد: همزمان ضمن استخراج نقشه پیشنهادی برای منطقه مذکور، اعلام آمادگی دستگاهایی که در حوزه زیر ساخت های منطقه نقش دارند به دبیرخانه ارسال و اصلاحات مورد نیاز شورای مناطق آزاد تجاری کشور انجام پذیرفته است.

عسگری گفت: با توجه به پیگیری‌های اخیر آقای مهندس مروارید و دیدار وی با رئیس جمهور محترم و معاون اول در جلسه اخیر هیئت دولت با استانداران و متعاقب آن دستور ویژه جناب آقای روحانی به مهندس ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در جلسه یکشنبه هفته گذشته هیئت دولت مبنی بر آماده نمودن طرح منطقه آزاد مهران و آوردن آن جهت تصویب در جلسه آتی هیئت دولت ، بزودی شاهد تصویب آن در دولت و ارسال آن جهت تصویب نهایی به مجلس شواری اسلامی خواهیم بود.

عسگری در مورد نحوه تخصیص دو میلیارد دلار فاینانس که استاندار اخیراً اعلام کرده است، گفت: استان با محدودیت منابع مالی مواجه است. یکی از سیاست‌های استان استفاده از فاینانس خارجی برای اجرای پروژه های زیرساختی و سرمایه گذاری در استان است. با توجه به اینکه در قانون بودجه ۱۳۹۳، ۳۳ میلیارد دلار امکان استفاده از فاینانس وجود دارد با پیگیری استاندار فعلاً در شش ماهه اول سال، ۲ میلیارد دلار امکان استفاده از تضامین دولت برای سرمایه گذاران خارجی در اختیار استان قرار گرفته است که به تضمین سرمایه‌گذاری که چندین مورد مشخص اعلام آمادگی کرده‌اند، هزینه خواهد شد از مهمترین این طرح‌ها اتصال شبکه ریلی ایلام به غرب کشور، سد چناره، مسیر کرمانشاه-ایلام-مهران-دهلران- اندیمشک ، فاضلاب‌ها و چندین مورد دیگر است که فرآیند استفاده از این تسهیلات از طریق وزارتخانه‌ها و شورای اقتصاد کشور در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ستاد تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری که در اداره کل اقتصاد و دارایی استان مستقر است در حاشیه قرار گرفته و عملا هیچ گونه اقدام و فعالیتی از این ستاد در استان مشاهده نمی‌شود؟ گفت:ستاد مذکور صرفاً مطابق قانون موضوع سرمایه‌گذاری خارجی را دنبال می‌کند و سرمایه گذاری خارجی در حوزه ستاد سرمایه گذاری استان است، با توجه به اینکه درفرآیند سرمایه‌گذاری دستگاههای متعددی نقش دارند و امکان پاسخگویی دستگاه اجرایی به یک واحد اجرایی کمتر از مجموعه استاندار است با نگاه پای کار آوردن تمام دستگاه و تسریع و تسهیل در فرآیند سرمایه گذاری ستاد به طور متمرکز به دنبال تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری در استان است.