به روایت تیتر:
کد خبر: 954
منتشر شده در: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۷

نخبگان مهارتی؛ نیروی محرکه توسعه پایدار

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – یکی از دستاوردهای ارزشمند در در فرآیند ایجاد و تقویت قابلیتهای انسانی، توجه به مفهوم نخبه مهارتی است که می تواند در شناسایی جایگاه و نقش آنان در توسعه همه جانبه کشور مؤثر واقع شود.

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – تربیت نیروی انسانی مجهز به مهارت که قادر باشد علم و دانش را به کالا و خدمات قابل عرضه در اقتصاد کشور تبدیل نماید از یک سو و تربیت افراد خلاق و کارآفرین که بتوانند با ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت، فرصت های شغلی پایداری برای دیگران ایجاد نمایند به عنوان یکی از استراتژی های مؤثر در فرآیند توسعه در روند جهانی به شمار می رود. در این میان آموزش هایی که زمینه تقویت و رشد قابلیت های انسانی را به خوبی فراهم می کنند، آموزش های فنی و حرفه ای هستند و از این رو ضرورت سرمایه گذاری در زمینه آموزش برای توسعه قابلیت های انسانی و افزایش سطح مهارت های حرفه ای امری اجتناب ناپذیر است.
آموزش های فنی و حرفه ای با توام نمودن آموزش های نظری و عملی این امکان را برای آموزش دیدگان فراهم می نماید که همسویی بیشتری با نیازهای بازار کار داشته و از این طریق امکان بیشتری برای جذب آن ها در فعالیت های اقتصادی – اجتماعی فراهم شود. از سوی دیگر هدف این آموزش ها شناسایی و توسعه ی ظرفیت های انسانی به منظور یک زندگی کاری خلاق و رضایت بخش است؛ به بیان دیگر آموزش های مهارتی به مفهوم “قابلیت انسانی” توجه ویژه دارد تا از این طریق توانمندی انسان ها را برای دستیابی به زندگی شایسته تر تقویت نماید.
در فرآیند ایجاد و تقویت قابلیتهای انسانی از طریق آموزشهای فنی و حرفه ای یکی از دستاوردهای ارزشمند، “نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی” هستند. توجه به مفهوم نخبه مهارتی می تواند در شناسایی جایگاه و نقش آنان در توسعه همه جانبه کشور مؤثر واقع شود.
با این رویکرد امروز در کشور نیازمند یک تغییر نگاه به موضوع نخبگی هستیم؛ در همین زمینه رییس جمهور محترم نیز با بیان این که “باید معیارها و فرآیندهای شناخت و کشف نخبگی وسیع تر و سیال شده تا پوشش وسیع تری برای تحت پوشش قرار گرفتن همه زبدگان و نخبگان علمی کشور فراهم شود”. تغییر نگاه به معیارها و فرآیندهای شناخت و کشف نخبگی را ضروری دانستند. از همین روی، “نخبه مهارتی” نیز با داشتن قابلیت های فکری و مهارتی بالا، در تولید و انتقال فناوری و تقویت قابلیت های فناورانه کشور به ویژه فناوری های نوین و راهبردی نقش کلیدی ایفا می کند.
قابلیت بالای مهارتی، خلاقیت و نوآوری، شناسایی و بهره مندی از فرصتها، توسعه طلبی، تلاش و پشتکار، تلاش برای شکوفایی استعدادها، از مهم ترین ویژگی های شخصیتی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی محسوب می شود. نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی از راه خلق مجموعه ی منحصر به فردی از مهارت ها و با بهره گیری از فرصت ها در فرآیند ایجاد ارزش نقش مؤثری دارند.
سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به عنوان متولی قانونی آموزش های فنی و حرفه ای غیر رسمی، نقش مؤثری را در کشف، شناسایی و هدایت استعدادهای برتر مهارتی و خلق نخبگان مهارتی دارد؛ برگزاری سالانه مسابقات ملی مهارت که تاکنون ۱۵ دوره از آن برگزار شده است و تشکیل و اعزام تیم ملی مهارت جمهوری اسلامی ایران به مسابقات جهانی مهارت اقدامی در همین زمینه است.
اکنون در مقطعی که کشور به دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رویکرد اقتصاد مقاومتی را اتخاذ نموده است، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، تشکیل “شبکه ملی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی” را در دستور کار خود قرار داده است. شبکه ملی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، یک ساختار متشکل از نیروی انسانی با قابلیتهای مهارتی و فکری بالا، علاقمند و کوشا در امر مهارتهای برتر و پیشرفته می باشد که با هدف جذب، حمایت، نگهداری و هدایت نخبگان آموزشهای مهارتی راه اندازی می شود. هدف کلی از تشکیل شبکه ملی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، تقویت رسالت کشور در امر جذب، هدایت و نگهداری نخبگان مهارتی از طریق ایجاد یک بستر مناسب برای انتقال، پیاده سازی و تجاری سازی ایده های نیروهای ماهر خلاق و نوآور است.
ایجاد یک مرکز محوری در امر نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، ایجاد و تقویت شبکه ارتباطی نخبگان در زمینه آموزش های مهارتی، همکاری و مشارکت نخبگان مهارتی در پیشبرد برنامه های توسعه ای کشور، ارایه مشاوره در زمینه آموزش های مهارتی برای جوانان علاقمند به مهارت آموزی، به اشتراک گذاری تجربیات و مهارت های نخبگان مهارتی، تقویت توانمندی های مهارتی نخبگان مهارتی، شناساندن مربیان برجسته و نخبه مهارتی، تشویق نوآوری های مهارتی و گسترش فعالیت های مهارت بنیان و فراهم کردن زیرساخت ها و حمایت های فنی از برنامه های مهارت محور از جمله اهداف اختصاصی تشکیل شبکه ملی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی است.
برگزیدگان مسابقات ملی و جهانی مهارت، مخترعان مهارت آموخته که موفق به تجاری سازی ایده خود شده اند و مهارت آموختگان کارآفرین از جمله اعضای شبکه ملی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی هستند.