به روایت تیتر:
کد خبر: 947
منتشر شده در: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۵

یک مصاحبه آبکی و دو بازتاب منفی

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – در پی مصاحبه مدیر آبفای ایلام با رسانه ها، از اینکه ایشان مردم ایلام را به دزدی آب متهم کرده بود بازتابهای منفی زیادی در صفحات اجتماعی شهروندان ایلامی داشت.

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – در پی مصاحبه مدیر آبفای ایلام با رسانه ها، از اینکه ایشان مردم ایلام را به دزدی آب متهم کرده بود بازتابهای منفی زیادی در صفحات اجتماعی شهروندان ایلامی داشت.

رضا امیدی در صفحه اجتماعی خود با قرار دادن لینک خبر مربوطه در سایت فرارو نوشت: “آقای بیرانوند! هنوز مردم ایلام بطری آب آلوده ای راکه آقای قنبری نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کرد بیاد دارند… شما چه کار مثبتی برای آب شرب شهروندان ایلامی انجام داده اید که آنان رابه دزدی متهم میکنید!!!”

شهروند دیگری در پاسخ به این مطلب بحث فاصله میان دولت و ملت را وسط کشید و آن را ناپسند دانست. شهاب ولیزاده نوشت: “آقایان! مگر شما غیر از این مردم هستید؟ از کدام کره آمده‌اید که این گونه دیوار حائل بین خود و مردم کشیده‌اید؟ شما به چه حقی برای رفع بدوی‌ترین نیاز ممکن یعنی تشنگی این چنین یک استان را تحقیر می‌کنید؟ این مصاحبه‌هایی که شما با هر خبرگزاری دارید و این گونه نسنجیده حرف می‌زنید؛ هیچ فکر کرده‌اید چند میلیون آن را رصد کرده و به همین سادگی وجهه‌ی ما را خراب می‌کنید؟ به خاطر حفظ جایگاه خودتان از هر گونه اهانت و … به دیگران دریغ نمی‌کنید؟ چرا به همین راحتی چوب حراج به تمام پیشینه‌ی درخشان ما در هر شرایطی می‌زنید؟ همین مانده فردای یکی از بچه‌های ما به شهری رفته و انگ آب دزد و برچسب هزاران مورد دیگر بر او بزنند. آیا ما که این همه در جنگ زجر کشیدیم و از همه‌ی شاخص‌های توسعه در مقایسه با بیشتر کشور جا مانده‌ایم؛ نباید از منابع خدادادی خودمان هم استفاده کنیم؟ کسی نگفته شما مجانی این امکانات را در اختیار کسی بگذارید. اگر فردی دست به نصب یک انشعاب غیر مجاز می‌زند لابد دلایلی برای کارش دارد که شاید از هزاران سنگ و مانعی که شما جلوی پایش برای اخذ یک امتیاز می‌گذارید باشد؛ یا شاید هم از عدم تمکین مالی و هزاران علت دیگر. پس بدون مطالعه و آگاهی در جو رها نشده و به دیگران توهین نفرمایید. نمایندگان محترم مجلس این بود عزتی که برای این جمعیت فداکار و محروم نگه داشته شده بر اساس مدیریت‌های ناکار آمد دوستان شما در ادوار گذشته؛ به ارمغان آوردید؟”

صرفنظر از اینکه استفاده از انشعاب غیرمجاز نه شرعی و نه اخلاقی است اما اشاره شهاب به نحوه انعکاس اخبار ایلام در سطح کشور و تأثیر آن بر زندگی شهروندان و تشکیل تصویر نادرست و منفی در ذهن سایر هموطنان اشاره درستی است.

آقای بیرانوند مدیرعامل آبفا ایلام گفته که استفاده غیرمجاز از آب یا به عبارت دقیق‌تر سرقت آب در ایلام بیداد می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، داراب بیرانوند در نشست هم اندیشی با تعدادی از رسانه‌های استان اظهار کرد: با افزایش ۱۰۰ لیتر در ثانیه بر حجم آب ورودی به شهر ایلام میزان ورودی آب به شهر ایلام به ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه افزایش پیدا کرده است، ولی با این وجود هنوز مشکل پابرجاست چون مشکل ما حجم آب ورودی نیست، بلکه نحوه مصارف ایراد دارد.

مدیرعامل آبفای ایلام با بیان اینکه متوسط قبض‌های آب شهری در ایلام ۵۰۰۰ تومان است، ادامه داد: از حیث فرهنگ مصرف آب در استان ما با مشکلات جدی مواجه هستیم، به همین دلیل باید مردم مشارکت بیشتری در روند کنترل مصرف داشته باشند. به عنوان نمونه در کشور هلند با ۸۰۰ میلیمتر بارندگی سالانه میزان مصرف ۱۱۴ لیتر در شبانه‌روز سرانه مصرف آب است، اما در استان ما هر شهروند حدود ۲۸۰ لیتر در شبانه روز مصرف می‌کند.

وی تأکید کرد: استفاده غیر‌مجاز از آب از عوامل عمده در بالا بودن مصرف آب است، به نحوی که می‌توان گفت استفاده غیر‌مجاز از آب یا به عبارت دقیق‌تر سرقت آب در ایلام بیداد می‌کند.

بیرانوند با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۹۶ درصد از منابع آب در کشاورزی مصرف می‌شود، تأکید کرد: تعرفه آب کشاورزی صفر است و در شرایطی که باید به ازای هر متر مکعب آب سه دلار درآمد حاصل شود، این رقم در کشور ما کمتر از یک دهم دلار است و همچنین در حالی که در مقابل هر متر مکعب آب به صورت استاندارد باید ۲ هزار گرم محصول تولید شود در کشور ما ۷۰۰ گرم تولید می‌شود و بهبود این شرایط نیازمند عزم ملی است.

وی با بیان اینکه انتظار داریم رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در جهت استفاده مناسب از آب فرهنگ‌سازی کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکنون آب شرب و سایر مصارف یکسان است، مطالعات اولیه برای جداسازی آب شرب از سایر مصارف آغاز شده است.