به روایت تیتر:
کد خبر: 94
منتشر شده در: ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۴

بیمارستان چهل تختخوابه تأمین اجتماعی در آستانه افتتاح

معاونت درمان استان ایلام گفت: هشتاد درصد بیمارستان تأمین اجتماعی ایلام تکمیل شده که با تکمیل بیست درصد باقیمانده شاهد…

معاونت درمان استان ایلام گفت: هشتاد درصد بیمارستان تأمین اجتماعی ایلام تکمیل شده که با تکمیل بیست درصد باقیمانده شاهد بروز تحولی اساسی در رفاه و تأمین اجتماعی استان خواهیم بود.

دکتر مهزیار سلیمانی ضمن بیان اینکه بیمارستان تأمین اجتماعی حق اصلی مردم و بویژه قشر زحمتکش کارگران استان می باشد عنوان کرد: تا یکماه پیش مشکل تأمین بودجه داشتیم ولی در حال حاضر مشکلات بودجه ای بیمارستان حل شده است.

وی گفت: در نقشه مصوب شده بیمارستان ۴۰ تختخوابه مصوب شده اما به مردم عزیز این قول را می دهیم که با برنامه ریزیهای انجام گرفته بیمارستان تأمین اجتماعی را به ۶۴ تخت خواهیم رساند و با سطح بندیهایی که انجام شده قول ۷۵ تخت را هم از وزارت گرفته ایم.

وی ضمن اشاره به اینکه از طریق دانشگاه علوم پزشکی مجوزهای لازم برای راه اندازی آی.سی.یو، سی.سی.یو و ان.آی.سی.یو اخذ شده، افزود: طبق نقشه کنونی بیمارستان، ساخت و تجهیز آی.سی.یو چهار تخته برای بیمارستان ایلام عملیاتی شده و بزودی افتتاح می گردد.

سلیمانی افزود: داشتن آی.سی.یو باعث بالا رفتن سطح بیمارستان و افزایش توان پذیرش بیمار و انجام عملهای جراحی می شود که این مهم باعث پوشش بیشتر بیمار و بالارفتن سطح رضایتمندی آنان خواهد بود.

وی ضمن اشاره به مساعدتهای خوب دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار کرد: مجوز ۹ تخصص برای بیمارستان ایلام گرفته شده که به غیر از رادیولوژی و بیهوشی، این تخصصها شامل داخلی، جراحی، کودکان، زنان و زایمان، ارتوپدی، جراحی اعصاب، دی ان تی، اورولوژی و چشم می باشند.

سلیمانی گفت که بنا دارند بهترین و به روزترین تجهیزات را برای بیمارستان وارد ایلام کنند. وی افزود: رادیولوژی آنالوگِ مصوب شده برای ایلام به خاطر تشعشعاتش برای بیماران ضرردارد. به همین خاطر با تلاشی که صورت گرفت آن را تبدیل به دستگاه دیجیتال کرده ایم و برای اولین بار وارد ایلام خواهیم کرد.

وی گفت: بیمارستان تأمین اجتماعی به “بیلدینگ مانیتورینگ سیستم” (B.M.S) مجهز خواهد شد که شامل کنترل کامپیوتری و مرکزی تهویه، تأسیسات، سرمایش و گرمایش و سوخت می باشد که باعث صرفه جویی انرژی بیمارستانی خواهد شد.

او با اشاره به شایع بودن سنگهای ادراری و کلیوی در ایلام گفت: خدماتی مانند اورولوژی به تازگی در تأمین اجتماعی راه اندازی شده و یک اورولوژیست مجرب با دستگاه بسیار مجهز سنگ شکن داخل مجرا (T.U.L) مشغول فعالیت است.

وی ادامه داد: با کمک معاونت عمرانی استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، اداره کل بیمه و مخصوصا همکاریهای بی دریغ شهردار محترم ایلام و مجموعه همکارانشان، از نظر زمین، پنج هزار متر به فضای بیمارستان اضافه کرده ایم.

مدیریت درمان استان با اظهار نگرانی از وضعیت بیمارستان تأمین اجتماعی پس از افتتاح آن گفت: اگر چه کارگران و اقشار کم درآمد سالها در انتظار راه اندازی یک “بیمارستان” می باشند، اما طبق تجربه استانهای دیگر، این خطر همواره وجود دارد که بیمارستان پس از افتتاح به خاطر کمبود نیرو در سطح یک درمانگاه کار کند.

دکتر مهزیار سلیمانی عنوان کرد: برای چرخه بیست و چهارساعته بیمارستان به جذب نیروهای بیست و چهارساعته نیاز مبرم خواهیم داشت که این مهم با همکاری و همگرایی ارگانهای استان و منجمله دانشگاه علوم پزشکی ایلام میسر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: درمانگاه شماره دو تأمین اجتماعی که درمانگاهی تخصصی است فعلا استیجاری می باشد اما دو هزار متر زمین مناسب و دو بر، در مسیر نوروزآباد، برای ساخت و راه اندازی یک درمانگاه تخصصی مجهز در اختیار مدیریت درمان است.

سلیمانی خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته، پس از حدود چهار ماه پیگیری مجدانه، از هیئت مدیره سازمان مجوز ساخت درمانگاه تخصصی را برای ایلام دریافت نموده ایم که در صورت راه اندازی دارای خدمات متنوع و بسیار مفیدی برای مردم خوب استان ایلام خواهد بود.

او گفت: فارغ از معیارهای عددی، با توجه به شرایط خاص استان، محرومیت منطقه و سابقه جنگ تحمیلی، در کنار دوری مسافت، راههای صعب العبور و باریک و کشیده بودن نقشه جغرافیایی ایلام، باید به استان بیمارستان صد تختخوابی اختصاص داده شده و هر مرکز شهرستان یک درمانگاه داشته باشد.

وی در پایان از درمانگاه دهلران به عنوان یکی از مراکز پرکار مدیریت درمان نام برد و افزود: این درمانگاه دارای تنها دو پزشک عمومی بوده و فعلا به صورت تک شیفته کار می کند که در صورت موافقت سازمان و اضافه کردن یک نفر پزشک عمومی، می توانیم مرکز دهلران را دو شیفته نماییم.

 

خوبه که بدونیم

ساعت کار دی کلینیک تأمین اجتماعی افزایش پیدا کرده. قبلا این مرکز ظهرها تا حوالی ساعت سه تعطیل می شد ولی حالا ساعت کار دی کلینیک پیوسته شده. اگر از آن دسته مراجعینی هستید که قبلا در گرگ و میش ها خودتون رو به دی کلینیک می رسوندید بهتره که عجله نکنید. متاسفانه مردم از ساعتای باز بودن مرکز اطلاعی ندارند و به همین خاطر شاهد ازدحام بیماران و مراجعین در نوبت صبح این مرکز درمانی هستیم. به گفته مسؤولان، دی کلینیک از هفت و نیم صبح تا شش و نیم بعدازظهر در حال خدمت رسانیه و بیماران در هر زمانی از این ساعات که به دی کلینیک مراجعه کنن مرکز باید جوابگو باشه.

 

به روایت آمار ۹۱

مدیریت درمان استان ایلام با سه مرکز ملکی اصلی که عبارتند از دی کلینیک ایلام، درمانگاه شماره دو ایلام و درمانگاه دهلران مشغول خدمت است.

تعداد نفرات بیمه شده اصلی تحت پوشش آن بیش از هشتاد و شش هزار نفر می باشد که با احتساب نفرات تحت پوشش هر بیمه شده اصلی، چیزی در حدود ۲۴۲ هزار نفر را حمایت می کند که حتی پس از فوت بیمه شده اصلی نیز به ارائه خدماتش به بازماندگان ادامه می دهد.

تعداد نفرات زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی استان در حدود ۲۴۲ هزار نفر است.

بیماران زیادی با خدمات تأمین اجتماعی به دکتر می روند. کل مراجعاتی که به مراکز درمانی ملکی مدیریت درمان در سال ۹۱ شده حدود ۳۴۰ هزار مراجعه بوده است.

از این تعداد بیشتر بیماران پیش پزشک عمومی رفته اند. ۲۷۱ هزار نفر. ۲۴ هزار نفر هم توسط پزشکان متخصص معاینه شده اند و ۲۲ هزار نفر نیز برای دریافت خدمات دندانپزشکی مراجعه کرده اند. حدود ۱۸ هزار نفر نیز از بخش مامایی استفاده کرده اند.

اگر چه خیلی از بیماران را می توان در همین استان خودمان درمان کنیم ولی به خاطر کم بضاعتی بیمه شده ها ۱۶۰۰ نفر از بیماران از طریق مدیریت درمان به مراکز مجهزتر سایر استانها اعزام شده اند. البته بصورت کاملا رایگان. حتی رفت و آمد بیماران هم تأمین می شود. اگر بیماری به مراکز درمان تأمین اجتماعی در شهرهای بزرگ اعزام شود و از آنجا به مراکز دانشگاهی ارجاعش دهند، آنجا هم همه چیزش رایگان است.

۲ میلیون نفر مراجعه سرپایی به مراکز مدیریت درمان داشته اند. برای درمان غیرمستقیم. البته بیست هزار نفرشان بستری شده اند و تحت درمان قرار گرفته اند.

پنجهزار متر مربع به فضای بیمارستان اضافه شده است. برای اینکار با همکاریهای شخص شهردار و مجموعه اش، خیابانی را از داخل محوطه برداشته اند! اینکار جدا از جالب بودنش برای بیمارستان مطالبه ایجاد کرده. وقتی محوطه داشته باشی شرایط توسعه را فراهم کرده ای.

بیمارستان از ۳۲ تختخوابی به ۴۰ تختخوابی ارتقا یافته و این تعداد به ۷۵ تخت قابل افزایش است. البته وزارت برای ۱۰۰ تخته شدن بیمارستان تأمین اجتماعیها قولهای شفاهی خوبی داده.

برای بیمارستان تأمین اجتماعی ایلام ۹ تخصص در نظر گرفته شده.

زمان انتظار برای نوبت آزمایشگاه به صفر تا یکروز کاهش پیدا کرده است. جوابها را زودتر می گیری.

از آنطرف چیزی که افزایش یافته یونیتهای دندانپزشکی و شیفت دندانپزشکی و تعداد دندانپزشک است. در دی کلینیک ایلام تعداد یونیت از سه به چهار رسیده و هم اکنون درمانگاه شماره دو تأمین اجتماعی نیز با دو یونیت و دو دندانپزشک فعال است.