به روایت تیتر:
کد خبر: 937
منتشر شده در: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۴۲

آزاد یا ویژه… مسأله این است!

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – رییس اتحادیه صادر کنندگان استان گفت: رونق تولید بدون توسعه صادرات امکان‌پذیر نیست و…

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – رییس اتحادیه صادر کنندگان استان گفت: رونق تولید بدون توسعه صادرات امکان‌پذیر نیست و راه توسعه استان باید مبتنی بر افزایش صادرات و تسهیل و روان‌سازی چرخه صادرات باشد تا آهنگ توسعه با سرعت بیشتری بتواند باعث رونق تولید و اقتصاد منطقه شود.

«فرج امیدی» در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری تا شعاع کمتر از ۱۰۰ کیلومتر است که پتانسیل‌های مناطق غربی کشور فعال نبوده و طرف عراقی نیز راغب به سرمایه‌گذاری نیست .

رییس اتحادیه صادر کنندگان استان با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری مشمول قوانین و مقررات داخلی کشور نمی‌شود اضافه کرد:این منطقه از شمول برخی  مقررات جاری کشور خارج است .

امیدی در تشریح مزایای منطقه آزاد تجاری تصریح کرد: منطقه آزاد تجاری مزایایی نظیر بخشودگی سود و عوارض گمرکی، معافیت‌های مالیاتی، معافیت تشریفات ادارای، عدم تشریفات زاید ارزی، عدم احتیاج به ثبت سفارش و دیگر مقولات  دارد.

وی گفت: هدف از ایجاد منطقه آزاد، توسعه صادرات صنعتی به عنوان محرک جدی و قوی جهت صادرات و ورود به بازار تجارت جهانی است.

رییس اتحادیه صادر کنندگان استان در تعریف منطقه ویژه تجاری خاطر نشان کرد: منطقه ویژه تجاری به منطقه‌ای کوچکی تا محدوده ۱ هزار هکتار گفته می‌شود که مشوق‌هایی برای احداث کارخانجات تولید کننده فراهم می‌کند که از جمله می‌توان به معافیت پروانه ساخت و پایان کار، معافیت ورود کالا، معافیت عوارض گمرکی ماشین آلات خط تولید اشاره کرد.

امیدی به تفاوت‌های بین منطقه آزاد و ویژه تجاری اشاره و بیان کرد: منطقه آزاد تا ۱۵ سال معافیت مالیاتی دارد ولی منطقه ویژه اقتصادی از  تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور برخوردار است، خرده‌فروشی کالا و تجارت چمدانی در منطقه ویژه اقتصادی برای اتباع آن کشور امکان پذیر نیست و فقط برای اتباع خارجی است ولی در منطقه آزاد تجاری خرده‌فروشی و تجارت چمدانی برای اتباع خارج و داخل امکان‌پذیر است.

وی به یکی دیگر از تفاوت‌های منطقه آزاد و ویژه تجاری اشاره کرد و گفت: در منطقه آزاد به صدور ویزا و روادید در نیازی نیست و یا اگر باشد در همان منطقه انجام می‌شود ولی در منطقه ویژه بر اساس ضوابط داخل کشور انجام می‌گیرد. همچنین مقررات کار و بیمه تامین اجتماعی و استخدام اتباع خارجی در منطقه آزاد تابع مقررات خاص خود منطقه  است ولی در منطقه ویژه تابع مقررات داخلی آن کشور می‌باشد.

رییس اتحادیه صادر کنندگان استان با بیان اینکه منطقه آزاد برای تمام ساکنین عمومیت دارد در حالی که منطقه ویژه فقط برای تولیدکنندگان و کارخانه‌داران آن منطقه اعتبار دارد و تسهیلات فقط برای کارخانه‌داران و سرمایه‌گذارانی است که اقدام به تاسیس کارخانه می‌کنند تاکید کرد:تا مناطق برخوردار مرکزی کشور مانند منطقه ویژه اقتصادی «سلفچگان» و «شیراز» وجود دارند و دسترسی آنها به همه چیز بهتر است کسی نمی‌آید در منطقه مهران سرمایه‌گذاری کند.

امیدی ادامه داد: قوانین عراق روزانه به صورت سلیقه‌ای تغییر می‌کند و  سرمایه‌گذار راغب نیست ولی اگر مطمئن باشد منطقه به صورت آزاد تجاری است و قوانین دست و پاگیر و در کشور همسایه  وجود نداشته باشد قطعا سرمایه‌گذار می‌آید و  مرزنشینان به عنوان مرزبانان واقعی تحت عنوان تجارت چمدانی و خرده‌فروشی و کوله‌بری می‌توانند باعث رونق اقتصادی منطقه و ایجاد شغل شود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه عراق نیاز به کالای ایرانی دارد و بازار بکری برای ایران می‌باشد که امیدواریم مسئولان کشوری با دیپلماسی قوی‌تر و مستمر شرایط ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران را فراهم کنند.

رییس اتحادیه صادر کنندگان استان نیاز و خواسته فعالان و صادر کنندگان استان ، تبدیل مرز بین‌المللی مهران به منطقه آزاد تجاری اعلام و عنوان کرد: این مهم می‌تواند موجب رونق  تولید و در نتیجه توسعه اقتصادی استان می‌شود.

امیدی با بیان اینکه ما خواهان منطقه آزاد تجاری در مهران هستیم افزود: با وضع این شرایط سرمایه‌گذار دغدغه تغییر قوانین عراق را ندارد و به راحتی می‌تواند برای صدور کالا اقدام نماید.

وی به پارامترهای مهم مرز بین‌المللی مهران برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری اشاره و عنوان کرد: استراتژیک بودن، نزدیکی بعد مسافتی به مرکز عراق و عتبات عالیات، امنیت پایدار منطقه ، مشترکات قومی و قبیله‌ای و مذهبی با کشور عراق و همچنین عراق به عنوان اولین شریک تجاری ایران و کشور هدف صادرات ایران است.

رییس اتحادیه صادر کنندگان استان بیان کرد: رونق تولید بدون توسعه صادرات امکان پذیر نبوده و راه توسعه استان باید مبتنی بر افزایش صادرات و تسهیل و روان‌سازی چرخه صادرات گردد تا آهنگ توسعه با سرعت بیشتری بتواند باعث رونق تولید و اقتصاد منطقه شود.

امیدی با بیان اینکه دغدغه اصلی یک سرمایه‌گذار فروش تولیداتش است اضافه کرد: شرایط باید فراهم شود که کارخانه‌داران و تولید کنندگان تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در استان ایلام با توجه به پتانسیل بالقوه فراوانی در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، معدن، عمل‌آوری محصولات کشاورزری ، کانی‌های فلزی و غیر فلزی دارد داشته باشند و این مهم در صورتی محقق می‌شود که بازار بکر عراق برای مدت زیادی بر روی محصولات ایرانی باز گردد و با ایجاد منطقه آزاد این مهم بدون هر گونه موانع و چالش و قوانین دست و پاگیر فراهم شود.