به روایت تیتر:
کد خبر: 920
منتشر شده در: ۱۳ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۰

بیانیه ای در دفاع از درختان

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – بیانییه ی شبکه ی تشکلهای زیست محیطی استان ایلام در خصوص طرح تعریض مسیر میدان کشوری تا چهارراه رسالت شهر ایلام منشر شد.

بیانییه ی شبکه ی تشکلهای زیست محیطی استان ایلام در خصوص طرح تعریض مسیر میدان کشوری تا چهارراه رسالت شهر ایلام.
بسمه تعالی

با سلام وآرزوی قبولی طاعات هم استانی های عزیز،در خصوص اجرایی شدن طرح تعریض مسیر میدان کشوری تا چهارراه رسالت شهر ایلام نکاتی را خطاب به مسئولین محترم شهرداری و شورای شهر ایلام و شما مردم عزیز معروض میداریم.
۱-فعالان حوزه ی محیط زیست وتشکلهای زیست محیطی هیچ گونه مشکلی با توسعه ی شهری وایجاد تغییرات علمی وکارشناسی شده در مبلمان شهری وروان سازی ترافیک ندارند.
۲-چرا در هنگام پیشنهاد و تصویب طرح مذکور از نظرات کارشناسان محیط زیست ونمایندگان تشکلهای زیست محیطی استفاده نشده است؟
۳-چرا ساده ترین اقدام برای شهرداری از دم تیغ لودر گذراندن هفتاد اصله در خت کهنسال وشناسنامه دار مسیر بوده است ؟ایا مسئولین شهرداری ساعتی به جابجا کردن این درختان و کاشت آنها در نقطه ای دیگر فکر کرده بودند.
۴-امروزه با وجود ماشین الات مختلف، جابجایی درخت و کاشت ان در محلی دیگر امری بسیار راحت وامکان پذیر است ،که متاسفانه در طرح مذکور این مطلب اصلا دیده نشده است.
۵-عرض پیاده رو در محل تعریض شده به حدود یک ونیم متر تقلیل یافته است .سوال این است در یک وجب پیاده رو چگونه میتوان هم درخت جایگزین کاشت هم تیر برق را نصب کرد و هم امکان تردد عابرین پیاده باشد؟
۶- با توجه به اینکه عملا چیزی به نام پیاده رو باقی نمانده است آیا این امر تضییع حقوق شهروندان و ایجاد اختلال در رفت و امد مردم وبالارفتن خطر تصادف واسیب دیدگی عابرین پیاده نیست؟
۷-اجرای پنصد مترتعریض ناقص در مسیری که چندان هم گره ترافیکی ندارد چه دردی را دوا میکند ؟آیا بهتر نیست که با جذب منابع ملی واستفاده درست از توان مالی شهرداری طرحهای توسعه ی شهری بطور کامل اجرا شود ،در طرح تفصیلی شهر همین مسیر مذکور
باید از هر طرف به اندازه نه متر تعریض شود تا پیاده روی به عرض شش متر باقی بماند.
۸-قطع درختان کهنسال در سطح شهر در واقع لطمه زدنی جبران ناپذیر به هویت شهریست،ما به شدت نسبت به این رویه ی غلط معترضیم ونگرانیم که در نقاط دیگری از شهر ودر رابطه با درختان دیگر این اتفاق تکرار شود.
۹-بسیاری از مناطق ومحله های شهر فاقد فضای سبز و درخت هستند بهتر آن است که شهرداری و شورای شهر قبل از قطع درختان موجود اقدامی در خصوص افزایش سرانه ی فضای سبز شهری انجام دهد.
در پایان از مسئولین محترم شهردر هر جایگاهی بالاخص استاندار محترم خواهانیم قبل از اجرای هر طرحی نکات و مسایل زیست محیطی لحاظ ودیده شود،همچنین از مردم فهیم و دوستدار محیط زیست خواهانیم بهر شیوه ی ممکن اعتراض خود را نسبت به اقداماتی از این دست بیان دارند وحامی وهمراه تشکلهای زیست محیطی باشند.

Share on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestDigg thisShare on StumbleUponFlattr the authorEmail this to someoneShare on RedditShare on TumblrBuffer this pageShare on Google+Tweet about this on Twitter