به روایت تیتر:
کد خبر: 862
منتشر شده در: ۱۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۹

عراقِ در خدمت مردم خویش؛ عراق مطلوب

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – عراق در دعوای هزاره ها، در ژئوپلتیک جهان اسلام دارای مختصاتی ویژه بین دو قدرت منطقه ای ایران و عربستان است؛ که هم می تواند جنگ افروز باشد و هم موازنه گر.

نگاهی به تحولات اخیر عراق با نگاهی به مرز مهران

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – هر چه که افغانستان بافت قبیله ای دارد و این قبیله گرایی معدن پر چالش فرصتها و تهدیدهاست، عراق معدن پر چالش فرصتها و تهدیدهایی از نوع دیگر است. در عراق آنچه رخنه است و قابل نفوذ، بحث شیعه و سنی است. در گذشته که عراق هنوز تحت تأثیر فرهنگ ایرانی بود و جمعیت ایرانی تبارش بیشتر از حالا بود، این ترفند در قالب عرب و عجم مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر به بحث شیعه و سنی تغییر شکل داده است. عرب زبان بودن اکثر عراقی ها از یکسو و شیعه بودن تعداد زیادی از همین عرب زبانان از سوی دیگر، فرصتی است که تهدیدزا هم هست و همیشه هم از آن استفاده شده است.
عراق در جغرافیای ژئوپلتیک جهان اسلام، از صدر اسلام تا کنون، استراتژیک ترین منطقه را داراست. بین دو ابرقدرت منطقه ای ایران و عربستان قرار دارد و مساحت از نیل تا فراتش، مستقیم ترین راه برای دستیابی رژیم اسراییل به خلیج فارس است. خلیج فارس در عراق آنقدر مهم است که کارشناسان، جنگ تمام عیار صدام برای الحاق خوزستان به خاک خودش در جنگ هشت ساله و اشغال نافرجام و بی برنامه کویت، همه و همه برای داشتن سهم بیشتری از خلیج فارس ارزیابی می کنند. در اهمیت عراق همین بس که دکترین نظم نوین جهانی پس از فروپاشی نظام دوقطبی، اولین قدم خود را در عراق برداشت و ابرقدرت تک قطب، دست و پای شورای امنیت سازمان ملل را برای مداخله همه جانبه در امور داخلی کشورها با قطعنامه ۶۸۷ باز کرد تا جایی که به آن مادر قطعنامه ها گفتند. این خصوصیات در کنار دارا بودن منابع و ذخایر غنی انرژی، همواره عراق را در ژئوپلتیک جهان اسلام (و به تبع آن در منطقه و جهان) مهم و تأثیرگذار کرده است.

عراق دارای جایگاه ویژه ای در ژئوپلتیک جهان اسلام است
عراق دارای جایگاه ویژه ای در ژئوپلتیک جهان اسلام است

خارج از این تصور که عراق در خدمت هلال شیعی باشد یا برای هلال سلفی، محل جولان انواع بمبگذار و افراطیِ به ظاهر مذهبی، عراق مناسب برای ما و سایرین، عراق پایدار توسعه یافته و امن و عراق در خدمت مردم خویش است. اینکه همه کشورها می خواهند در عراق سهمی داشته باشند طبیعی است؛ عراق در این دعوای هزاره ها، مختصاتش خاص است.عراق هم می تواند جنگ آفرین باشد و هم موازنه گر. عراق هم می تواند منطقه را دو قطبی کند و هم چند قطبی.
صرفنظر از دیدگاه امنیتی، از نظر اقتصادی نیز عراق چندقطبه و توسعه یافته و مستقل، در معادلات منطقه مهم و تأثیرگذار است و آشفتگی اقتصادی در این مکان، تمام ژئوپلتیک خاورمیانه را دچار بحران می کند. اگر شرایط با ثباتی در عراق فراهم شود، استان ایلام و استانهای همجوارش در ایران و در عراق، می توانند قطب تازه ای در اقتصاد منطقه تشکیل دهند.

عراق و مهران
پس از سقوط صدام و دستگاه بعثی، شاهد رونق اقتصادی تجربه نشده ای در استان ایلام بودیم و با اینکه هنوز شرایط زیرساختی و امنیتی لازم برای گردشگری مذهبی وجود نداشت، اما این ظرفیت به سرعت در استان ایلام جذب شد و اکنون، مرز اقتصادی زیارتی مهران، توانسته که امید به پیشرفت و توسعه و اشتغال را برای مردم خود به وجود بیاورد؛ چیزی که تبدیل به یک مطالبه شده است.
اما اگر عراق بی ثبات باشد، نه می تواند در اقتصاد خودش نقش ایفا کند و نه توان ایفای نقش در استحکام هژمونی جهان اسلام را دارد. لغو شدن سفرهای تجاری هیأتهای ایرانی، بی ثبات کننده بازار است و فرصتهایی که از دل سالهای بحران زده گذشته عراق به دست آمده در معرض تهدید است. مرز مهران با جایگاه مهمی که در گردشگری مذهبی دارد باید توسعه یافته و پیشرفت کند. این یک مطالبه استانی نیست و در سطح منطقه تأثیرگذار است. روزانه حدود ۳۵ هزار نفر در مرز مهران تردد دارند و در ایام پیک گردشگر که دو ماه محرم و صفر و خصوصا دهه اول محرم و اربعین حسینی است قریب رقمها بالا می رود و تنها در قبل و بعد اربعین هفتصد هزار نفر ورود و خروج در مرز مهران اتفاق می افتد که این رقم برای توسعه کشور هم کافی است چه رسد به استان کوچکی مانند ایلام و یا دگرگونی بنیادی شهر مهران. اقتصاد چمدانی و راه اندازی بازارچه های پیله وری در دو سوی مرز آمار روزانه را بسیار بالا می برد. اما با این حال اتفاقی نمی افتد. چرا؟
عراق امن مستقل که در زمین منطقه و برای منطقه بازی کند، عراقی است که دلالی نکند و بیشتر از آنکه به خاطر وضعیتش آلت دست شود خودش حرکت آفرین باشد. ما نیز که به جبر جغرافیا و تاریخ در این منطقه حساس قرار داریم به نوعی اقتصاد استانمان متأثر از تحولات عراق است. اگر شرایط امنیتی عراق از یکسو و زیرساختهای گردشگری مذهبی و اقتصاد چمدانی ما نیز از سوی دیگر فعال شود استان ایلام و استانهای همجوار خود در ایران و عراق می توانند قطب جدید اقتصادی را در خاورمیانه به وجود آورند.

نویسنده: یاسر بابایی – فعال سیاسی

2 پاسخ به “عراقِ در خدمت مردم خویش؛ عراق مطلوب”

  1. در یکصد سال اخیر عراق مرکز تشنج در خاورمیانه بوده و به نظر میرسد هیچگاه نتوانسته در قالب یک کشور مقتدر و منسجم خود را نشان دهد و دلیل اصلی هم بر میگردد به خوی افراطی گری و تمامیت خواهی اعراب عراقی و عدم پرداخت مطالبات کردها و شیعیان و سهیم کردن آنان در قدرت و منابع اقتصادی و سیاسی.

  2. نمی توان همه چیز را به خلق و خوی افراطی گری و تمامیت خواهی اعراب عراقی نسبت داد… اینگونه نسبت دادنها میراث مسموم استعمار در منطقه است که خودشان را متمدن و ملتهای سلطه پذیر را وحشی و بدوی و از جهان سوم می دانستند و با طراحی این جغرافیای تخیلی همه کار با ما و منطقه مان کردند… البته در مورد مطالبات و سهیم کردن مشروع در قدرت حق دارید… ولی آیا به مردم دارای تمدن عراق فرصت طی کردن مسیر جمهوریت را داده اند یا داشته اند؟… آنها خیلی کمتر از ایران خودمان فرصت مشق جمهوریت داشته اند