به روایت تیتر:
کد خبر: 802
منتشر شده در: ۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۵

رسانه‌ها باید به افزایش روحیه کارگروهی کمک کنند

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان ایلام گفت: “متاسفانه در استان اعتقادی به کار گروهی وجود ندارد”… البته این مشکل به منش ملی ما بر می گردد.

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – مدیر کل فنی حرفه ای استان از نوع نگاه به اشتغال در ایلام انتقاد کرد و گفت: در استان نگاه به اشتغال، دولتی است و در کنار این نگاه هر ساله شاهد افزایش دانش‌آموختگان از دانشگاه‌ها هستیم. سال گذشته هر چند شاهد برگزاری چند همایش در این زمینه بودیم اما رسانه‌ها باید کمک کنند تا روحیه کارگروهی افزایش پیدا کند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان ایلام گفت: متاسفانه در استان اعتقادی به کار گروهی وجود ندارد. تجربه شده  وقتی اعتباری برای تعاونی‌ها می‌آید بانک توسعه تعاون برای پیدا کردن ۴ تعاونی که بین آنها اعتبار تقسیم کند دچار مشکل می‌شود یعنی عملا چنین تعاونی‌هایی در استان وجود ندارد.

آموزش فنی حرفه ای ایلام متولی مهارت
آموزش فنی حرفه ای ایلام متولی مهارت

«سعید امانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: آموزش فنی و حرفه‌ای متولی آموزش‌های غیررسمی است تا بتواند مهارت را با هدف ایجاد شغل به افراد فاقد شغل اما مستعد بیاموزد.

وی با بیان اینکه تربیت نیروی کار ماهر جهت ورود به بازار کار،ارتقاء سطح مهارتی شاغلین در بخش‌های مختلف از جمله وظایف سازمانی این اداره کل است ادامه داد:کارجویان ما سربازان وظیفه در پادگان‌ها،محکومین زندان‌ها، فعالان بخش صنعت با هدف کیفیت‌بخشی به محصولات تولیدی و روستاییان و دانشجویانی هستند که فراخور رشته تحصیلی مهارت‌هایی را می‌بینند که بتواند کار پیدا کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام ادامه داد: در سال ۱۳۹۲ ، ۲ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۶۸۸ نفر ساعت در بخش دولتی و ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ساعت در بخش خصوصی آموزش در این اداره کل و آموزشگاه‌های وابسته آموزش دیده‌اند.

امانی تعداد مراکز فعال استان را ۱۲ مرکز عنوان و تصریح کرد: از این تعداد ۳ مرکز شبانه‌روزی است که در ۲ مرکز فعال آن کارآموزان سایر نقاط استان با استفاده از امکانات رفاهی آموزش‌های لازم را می‌بینند و بقیه‌ی مراکز به صورت روزانه در بخش‌های خواهران و برادران کارآموز دارند.

وی ادامه داد:۵۰ آموزشگاه فعال در سطح استان با خدمت‌رسانی به ۲۰ هزار نفر فعالیت دارند و همزمان با ارائه‌ی آموزش‌های لازم مورد سنجش نیروی کار قرار می‌گیرند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ آموزش‌ها مبتنی بر کمیت بوده و رویکرد در سال ۹۲ کیفی بوده است تصریح کرد:هم‌اکنون آموزش تولید محور و مبتنی بر تولید محصول و ایجاد فرصت است که در این رویکرد منابع هدر نخواهد رفت و کارآموز کار تولید خواهد کرد،اشتغال پیدا می‌کند و در نهایت به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.

امانی ادامه داد: در طول این سال‌ها در ایلام نسبت به سرانه جمعیت   ۲۰ برابر تهران آموزش داده است و تمام تلاش ما این است که آموزش‌ها منتهی به بازار کار شود.اما یک جاهایی هم نقص وجود دارد که ریشه در کاهش اعتبارات استان دارد. آیا با وجود کمبود اعتبارات می‌توان خود را به روز کرد؟ مگر تکنولوژی چگونه پیشرفت می‌کند؟

وی آموزش از طریق شاگرد استادی را یکی از راه‌های رقابت با بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در این طرح کارآموز پس از گذراندن دوره تخصصی اولیه به کارگاه‌های مورد تایید معرفی می‌شود و مزیت این کار این است که کارآموز در معرض بازار کار قرار می‌گیرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه رسالت ما آموزش است گفت: در این راستا با کمیته‌امداد امام خمینی(ره) استان تفاهم نامه‌هایی منعقد شده که جامعه هدف با حضور شبانه‌روزی در کارگاه‌های مختلف مانند قالیبافی آموزش‌هایی را می‌بینند و اگر بخواهند و اراده کافی وجود داشته باشد می‌توانند به شغل‌های پایداری در این زمینه دست پیدا کنند.

امانی از نوع نگاه به اشتغال در استان انتقاد کرد و گفت:در استان نگاه به اشتغال دولتی است و در کنار این نگاه هر ساله شاهد افزایش دانش‌آموختگان از دانشگاه‌ها هستیم. سال گذشته هر چند ،شاهد برگزاری چند همایش در این زمینه بودیم اما رسانه‌ها باید کمک کنند تا روحیه کارگروهی افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: متاسفانه در استان اعتقادی به کار گروهی وجود ندارد و مصداق آن این است که امسال رویکرد تعاون ،کار و رفاه اجتماعی حمایت از تعاونی‌ها است و تجربه شده که وقتی اعتباری برای تعاونی‌ها می‌آید بانک توسعه تعاون برای پیدا کردن ۴ تعاونی که بین آنها اعتبار تقسیم کند دچار مشکل می‌شود یعنی عملا چنین تعاونی‌هایی در استان پیدا نمی‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام بر ضرورت هم‌افزایی برای تغییر این روحیه تاکید و تصریح کرد: اگر همتی وجود داشته باشد این مشکلات را می‌توان کم کم حل کرد.

امانی با بیان اینکه تمام دوره‌هایی که انجام می‌گیرد بر اساس نیاز سنجی آموزشی و ۱۰ طرح پژوهشی سال گذشته در این زمینه بوده است گفت: اگر آموزش‌ها بر اساس نیاز بازار کار و شرایط استان نباشد دردی را دوا نخواهد کرد و کم نیستند کسانی که ۱۵ و ۱۶ گواهینامه فنی و حرفه‌ای دارند اما حتی نتوانسته‌‍‌اند مشکل او را حل کند.

وی تصریح کرد:یکی از نیازهای استان بحث آموزش‌های کشاورزی است تا صنعتی، و تاکنون بخش مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی به صورت مجزا در راستای انجام وظایف ذاتی کارهایی را انجام داده است و امسال بر اساس یک نیازسنجی که از کشاورزان مناطق مختلف انجام گرفت یک هم افزایی با این اداره کل انجام گرفت و در سال گذشته شهرستان ایوان به صورت پایلوت در تک تک روستاها انجام گرفت و نیازهای آموزشی کشاورزان نیز پاسخ داده شد و هم اکنون هم نیاز کشاورزان در سیروان احصاء شده و این طرح در سیروان انجام خواهد گرفت.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه‌ی مطلوب در عرصه آموزش فن و حرفه فاصله داریم گفت : در بخش‌های مختلف کارگاهی یک کارشناس به عنوان مشاوره شغلی وجود دارد و پس از سنجش توانایی‌های مختلف آنها را به کارگاه‌های متناسب با وضعیت خود هدایت می‌کند.

امانی حضور دانش‌آموختگان دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای را بیانگر درد بزرگ مدرک‌گرایی دانست و گفت: کم نیستند کسانی که عمر و هزینه خود را تلف کرده‌اند و هم‌اکنون دارای یک مدرک خشک و خالی هستند پس وظیفه‌ی همه ما و خانواده‌ها این است که از دوران ابتدایی بر روی مقوله کارآفرینی کار کنیم تا دانش‌آموزان ما به مشکل نسل جوان جویای کار کنونی دچار نشوند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام ادامه داد:استان ایلام از نظر تعداد مراکز آموزشی در بخش دولتی از تهران وضعیت مناسب‌تری دارد و از نظر تجهیزات در حد نسبتا” خوبی است اما مهم این است که باید آموزش‌هایی را ارائه داد که زیرساخت اشتغال داشته باشد. بعنوان مثال کارگاه تراش با تجهیزات در ایلام وجود دارد اما وقتی کارآموز می‌بیند بازار کار این رشته در ایلام وجود ندارد سراغ این رشته نمی‌آید.

امانی تصریح کرد: برای پاسخ به این نیاز در زمینی ۳ هکتاری متعلق به فنی و حرفه‌ای که تاکنون بلا استفاده مانده بود و آماده کردن آن ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه می‌برد بدون ریالی هزینه با همکاری بخش خصوصی برای راه‌اندازی مرکز تخصصی گیاهان دارویی آماده شد.

وی ادامه داد:کاشت ۱ هکتار گندم در ایلام ممکن است ۱ میلیون تن سود داشته باشد اما اگر ۱ هکتار زمین را به کشت گیاهان دارویی اختصاص دهیم ۷۵ میلیون تومان برای کشاورز سالانه سود خواهد داشت از این رو با جهاد کشاورزی تفاهم نامه‌ای منعقد شد و در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی مرکز تخصصی گیاهان دارویی خواهیم بود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه با توجه به مشکلات اعتبار راهی جز بهره‌گیری از توان بخش خصوصی نداریم تصریح کرد: باید با استفاده از توان این بخش و هم‌افزایی دستگاه‌ها‌ی مختلف در راه ایجاد رونق در اقتصاد استان و ایجاد اشتغال گام برداریم.

امانی به کسب۳ مدال‌ رنگارنگ در المپیاد کشوری توسط کارآموزان این اداره کل اشاره کرد و گفت: در این المپیاد ۳ مدال رنگی از جمله مدال طلا توسط کارآموز ساکن در یکی از روستاهای ایوان کسب شد.

وی راه‌اندازی شبکه مهارتی و هم‌افزایی دستگاه‌های استان را لازمه‌ی ایجاد اشتغال پایدار عنوان و ابراز امیدواری کرد با این فعالیت‌ها شاهد جا افتادن مهارت آموزی در استان باشیم.