به روایت تیتر:
کد خبر: 703
منتشر شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۱

گزارشی از یک عصر روشن پر رنگ!

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – سیزدهمین عصر روشن حوزه هنری به تجلیل از خداداد ابراهیمی شاعر، روزنامه نگار و نویسنده ایلامی سپری شد. حضور استاندار و سایر مقامات سیاسی عصر روشن را پر نورتر از بقیه تجلیل ها کرده بود؟

عصر روشن خداداد ابراهیمی در حوزه هنری ایلام
عصر روشن خداداد ابراهیمی در حوزه هنری ایلام

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – به گزارش ایسنا، در سیزدهمین عصر روشن حوزه هنری استان از نویسنده، شاعر، مترجم و روزنامه‌نگار ایلامی  “خداداد ابراهیمی” تجلیل شد.

«رییس خانه مطبوعات ایران، رییس هیئت مدیره اتحادیه مطبوعات استان‌های کشور،دبیر علمی دبیرخانه ادبیات فارسی وزارت آموزش و پرورش،رییس خانه مطبوعات استان ایلام،رزمنده دوران دفاع مقدس و دبیر مجمع نویسندگان و خبرنگاران دفاع مقدس استان، دبیر اجرایی همایش ملی پویه، دبیر علمی جشنواره کشوری روش‌های فعال تدریس، دبیر اجرایی همایش کشوری اهل قلم، دبیر همایش‌های ادبیات فارسی و داستان منطقه‌ای غرب کشور، دبیر اجرایی همایش کشوری درسنامه الکترونیکی، سردبیر فصلنامه کشوری پویه و ارغوان ادب، معلم نمونه کشوری سال ۱۳۸۸، مدرس اصول روزنامه‌نگاری نشریات دانشجویی دانشگاه ایلام، مدرس ادبیات معاصر عرب در مرکز آموزش عالی فرهنگیان کشور،داور جشنواره قصه‌نویسی دانش‌آموزان، نخبه فرهنگی سال ۱۳۸۵و ۱۳۸۸، نویسنده ۷ کتاب و دارای ۳۵ مقاله در مجلات علمی و نشریات کشوری، صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه مهران، مقام دوم نویسندگان مطبوعات دفاع مقدس کشور، نویسنده آثاری مانند «عاطفه در غبار»،«در خلوت کوچه‌های ایلام»، «دایره آتش و ترکش»، «قصه‌های مردم ایلام» ، «آتش درنیستان»، «دریچه‌ای به تاریخ مطبوعات ایلام» و ترجمه آثاری مانند «البجعات المتوحشات(غازهای وحشی)»، «اللص و الکلاب (دزد و سگ‌ها)» و مجموعه اشعار «مصطفی الغماری الجزایر» ، مقالات ادبیات داستانی معاصر عرب، شعر مهجر و رمان پژوهشگر زندگی و در دست چاپ داشتن «هروله تا عرش»، «یادداشت‌های یک مدیر مسئول» و «هیچ چیز شبیه کربلا نیست» از جمله سوابق «خداداد ابراهیمی» است که موجب شد تا سیزدهمین عصر روشن حوزه هنری ایلام به تجلیل از این ستاره سپهر فرهنگ ایلام اختصاص یابد.

پیشنهاد استاندار به اهل قلم ایلام

به گزارش ایسنا، «محمدرضا مروارید» استاندار ایلام ، با ابراز خوش‌وقتی از حضور در این نشست و ضمن قدردانی از حوزه هنری ایلام اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی کسی به راحتی جرات نمی‌کرد وارد عرصه فرهنگ شود و حتی خواندن برخی کتاب‌ها مانند کتاب‌های مرحوم شریعتی به سختی ممکن بود اما به برکت انقلاب اسلامی استان در عرصه فرهنگی خیلی رشد کرده و از بسیاری استان‌ها نیز پیشی گرفته است.

ی وجود صدها عنوان کتاب در موضوعات مختلف را نشان از استعداد جوانان این دیار دانست و گفت: نمونه این افراد خداداد ابراهیمی است که از کار معلمی شروع کرده و در کنار این کار خطیر فعالیت‌های فرهنگی متنوعی داشته و هم اکنون در سطح کشور مطرح است.

استاندار ایلام به اهل قلم استان پیشنهاد کرد تا در قالب رمان تاریخ استان ایلام را بنویسند و این کار ماندگار را با استفاده از تاریخ شفاهی انجام دهند تا یادگاری برای آیندگان باشد و برخی فعالیت‌های فرهنگی و ادبیات بومی این خطه از ایران عزیز به فراموشی سپرده نشود.

«دریچه‌ای به تاریخ مطبوعات ایلام»، حاصل مسئولیت‌پذیری فرهنگی مولف

در ادامه این عصر روشن، دکتر «مهدی فتاحی» معاون اخبار و اطلاعات صدا و سیمای مرکز ایلام نیز گفت: باعث افتخار استان است که کسی مانند خداداد ابراهیمی در کمیسیون‌های تخصصی و خانه مطبوعات کشور نقش‌آفرینی می‌کند و در سایه توانمندی،قلم‌زنی و هدایت فکری این عزیز جوانان زیادی وارد این عرصه شدند و خوش درخشیدند.

وی کتاب« دریچه‌ای به تاریخ مطبوعات » را نمونه‌ای عالی از تلاش‌های ابراهیمی دانست و ضمن قدردانی از حوزه هنری ایلام گفت: تقدیر از خداداد ابراهیمی تجلیل از فعالان عرصه رسانه است.

ابراهیمی ، پدر ادبیات داستانی ایلام

به گزارش ایسنا، در ادامه «محمدعلی قاسمی» رییس حوزه هنری ایلام اظهار کرد: سیر داستان‌نویسی در ایلام به دوران بعد از انقلاب و دهه ۶۰ برمی‌گردد و اولین کسی که آموزه‌های نویسندگی را فراروی علاقمندان این عرصه قرار داد «خداداد» بود که این کار را در نشریات آغاز کرد.

این نویسنده و شاعر ادامه داد:ابراهیمی به من کمک کرد تا اولین نوشته خود را در هفته نامه «طلیعه» چاپ کنم و این آغاز آشنایی با وی بود.

قاسمی گفت:ابراهیمی فقر نویسندگی در استان را که هم اکنون هم تداوم دارد را به خوبی دریافت و این کمبود، دغدغه‌اش شد و اولین کار برای این دغدغه انتشار «عاطفه در غبار» بود.

وی تصریح کرد: هر چند انتظار این بود که ابراهیمی بیشتر در این عرصه فعال می‌بود اما انگار خداداد دغدغه مطبوعات و نویسندگی هم داشت و این دو بال را در خدمت تعالی فرهنگی استان به کار گرفته است.

بعد شاعرانه ابراهیمی ترجمه‌هایش را جذاب کرده است

«بهروز سپیدنامه» شاعر ،نویسنده و مترجم ایلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: ابراهیمی هم داستان‌نویسی و هم ترجمه را در استان آغاز کرد و استانی با پیشینه فقیر را در این مسیر قرار داد و در ترجمه زبر دستی خاصی دارد.

وی با بیان اینکه مهمترین دلیل زیبا بودن ترجمه‌های خداداد داشتن تجربه زیسته است گفت: بعد شاعرانه‌ی مترجم آثار وی را دلنشین کرده هر چند عدم اصرار وی در این حرفه موجب ناشناخته شدن وی شده اما با تجدید چاپ آثارسابق و اتمام کارهای در دست اجرا این نقیصه حل خواهد شد.

در ادامه خداداد ابراهیمی ضمن قدردانی از حاضران در این محفل فرهنگی گفت: شرکت در چنین مراسم‌هایی ارج نهادن به فرهنگ و هنر است و امیدواریم هر کس به نوبه خود در توسعه فرهنگ بومی نقش آفرینی کند و همه بتوانیم حضوری مانا در این عرصه داشته باشیم.

تجدید خاطره معلم و شاگرد

به گزارش ایسنا، در پایان مراسم «جلیل صفربیگی» دبیر عصرهای روشن از معلم دوران دبیرستان خود خداداد ابراهیمی خواست با خاطره‌ای این عصر روشن را ادامه دهد، ابراهیمی گفت: زمانی که در دوران دبیرستان تدریس می‌کردم یکی از شاگردانم شعری را قرائت کرد که گفت: خود سروده‌ام ، اول شک کردم اما بعدها که اشعار وی را دیدم مطمئن شدم و رتبه‌ی عالی او را در شعر دانش‌آموزی موجب مسرت من شد و این فرد امروز به نام «جلیل صفربیگی» در رباعی حرف‌ها برای گفتن دارد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم خداداد ابراهیمی بخشی از فرصت خود را در اختیار کودکی ۶ ساله‌ای به نام «ماهان» که بخشی از اشعار کردی عباسی‌آرام را حفظ کرده بود قرار داد.

4 پاسخ به “گزارشی از یک عصر روشن پر رنگ!”

  1. ازپایگاه خبری ایلامی ها متشکرم که در هوای فرهنگی نفس می کشد. از برگزاری مراسم نکوداشت استاد ابراهیمی خوشحالم. انسان شایسته و فرهنگی لایقی ست.

  2. دوستان عزیز “خبرنگار… رستمی… نظری”،ممنون از توجه و حسن ظنتون… ایلامی ها اعتقاد داره که شایسته به خاطر شایستگی لیاقت چهره شدن و تبلیغ شدن رو داره و وظیفه رسانه س که اینکارو بکنه… دیگر اینکه ایلام عزیز و ایلامی ها به تقویت و غنای حال و هوای فرهنگیش احتیاج مبرم داره و در این میان دست یاری به سوی همه دوستان صاحب اندیشه و قلم خالصانه دراز می کنیم