به روایت تیتر:
کد خبر: 662
منتشر شده در: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۷

حرکت آوارگان عراقی به سمت مرز خسروی

پایگاه خبری تحلیلی ایلامی ها – نیروهای داعش به پیشروی های خود در عراق ادامه داده و گفته می شود در حال پیشروی به سمت مرزهای ایران است؛خوابی که تعبیر نخواهد شد.

نیروهای نزدیک به القاعده در عراق موسوم به داعش که خود را “دولت اسلامی عراق و شام” می نامند به مناطق شرقی عراق و در نزدیکی مرزهای ایران پیشروی کرده اند.

داعش روز سه شنبه گذشته توانست موصل دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کند.

مهمترین تحولات عراق به این شرح است:

– رویترز نوشت: نیروهای داعش پنجشنبه به پیشروی های خود در عراق ادامه دادند و توانستند دو شهر کوچک در استان دیاله به نام های السعیدیه و جلولاء در شرق عراق را به تصرف خود درآورند. پلیس و ارتش عراق از این دو شهر عقب نشینی کرده بودند.

این دو شهر در نزدیکی مرز عراق با ایران هستند به همین دلیل تعداد زیادی از اهالی این دو شهر به سمت مرز خانقین (مرز خسروی در استان کرمانشاه) حرکت کردند.

استان دیاله عراق به مرکزیت شهر بعقوبه ،‌با استان های کرمانشاه و ایلام هم مرز هستند.

با این حال نیروهای نظامی کردستان عراق در شهر جلولاء باقی ماندند و از دفاتر دو حزب سیاسی کردی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات در این شهر حفاظت کردند. هیچ درگیری میان دو طرف در این شهر گزارش نشده است.

– شرکت آمریکایی لوکهید مارتین بزرگترین سازنده تسلیحات در جهان اعلام کرد ۲۵ نفر از کارمندانش را از شهر بلد عراق به مناطق امن منتقل می کند.

این افراد برای آماده سازی شرایط تحویل ۳۶ جنگنده اف ۱۶ ساخت آمریکا به عراق تا پایان سال جاری میلادی در این کشور حضور دارند.

– آمریکا از اجرای طرح هایی برای خروج سریع اتباع خود از عراق خبر داد.

– “عبدالمهدی الکربلایی”، نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع تقلید شیعه در نجف خطبه های نمازجمعه کربلا از تمامی عراقی‌ها خواست تا برای مقابله با گروه داعش سلاح به دست بگیرند. وی اعلام کرد:‌ هرکسی که در راه دفاع از وطن خود جان خویش را از دست بدهد، شهید محسوب می‌شود.

حرکت آوارگان عراقی به سمت مرز خسروی
حرکت آوارگان عراقی به سمت مرز خسروی