به روایت تیتر:
کد خبر: 657
منتشر شده در: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۸

طراحی، حلقه مفقوده زنجیره تولید بافته های داری ایلام

ایلامی ها – یکی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید فرش، بحث طراحی و نقشه فرش دستبافت و گلیم نقش برجسته در استان است که فقدان آن، تولید فرش و گلیم نقش برجسته را با مشکل مواجه کرده است.

عامل توسعه خوشه صنعتی فرش دستبافت و گلیم نقش برجسته ایلام گفت: فقدان طراحی در حوزه صنعت، تولید فرش و گلیم نقش برجسته را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، علی نوری در کارگاه آموزشی طراحان فرش دستباف و گلیم نقش برجسته که با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای استان ایلام برگزار شد، اظهار کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید فرش، بحث طراحی و نقشه فرش دستبافت و گلیم نقش برجسته در استان است که باید به این مهم توجه جدی شود.

قسمتی از گلیمفرش برجسته کلیله و دمنه
قسمتی از گلیمفرش برجسته کلیله و دمنه
وی تصریح کرد: اهمیت زنجیره تولید به گونه‌ای است که فقدان یکی از حلقه‌ها همچون طراحی موجب بروز مشکلات عدیده در این صنعت شده و نه تنها عملکرد تولید را مختل می‌کند بلکه نشانه‌های توسعه در آن نمایان نمی‌شود. اهمیت طراحی به عنوان حلقه مهم و تاثیرگذار بر بخش‌های مختلف تولید به اندازه‌ای است که موجب برگزاری این کارگاه و آشنا شدن طراحان استان با شیوه طراحی به وسیله رایانه‌ و نرم‌افزاری شده است.

نوری، هدف از برگزاری این کارگاه را علاوه بر آشنایی با شیوه‌ها و متد جدید کشور، ایجاد کسب و کار برای فعالان در مرکز خوشه، ذکر و خاطرنشان کرد: تجهیزات و امکانات مورد نظر این هنر از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام و در هماهنگی با شرکت بوریا فراهم شده تا مدرسین جهت آموزش به استان بیایند.

عامل توسعه خوشه صنعتی استان ایلام ادامه داد: برای کسانی که در این دوره امتیازات موردنظر را کسب کنند نسبت به اخذ گواهینامه مشترک از سوی اداره کل فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی و خوشه صنعتی فرش دستبافت و گلیم نقش برجسته استان ایلام اقدام خواهد شد.

وی اضافه کرد: دارندگان گواهینامه می‌توانند در مرکز خوشه مستقر شوند. البته اولین گام، ارائه تسهیلات مورد نیاز به کسانی است که به صورت گروهی اقدام به تشکیل شرکت یا تعاونی می‌کنند که از تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی با سود ۴ درصد بهره‌مند خواهد شد اما شرکت‌های فردی از سقف ۲۰ میلیون تومانی تسهیلات این مرکز بهره خواهند برد.

نوری خاطرنشان کرد: هدف خوشه صنعتی، تشکیل شرکت‌های طراحی به صورت فراگیر بود که متاسفانه در گفتمان بین شرکت‌ها چنین توافقی حاصل نشد بنابراین از کسانی که موفق به دریافت گواهینامه پایان دوره در این کارگاه می‌شوند تقاضا می‌شود به صرت گروهی اقدام به تشکیل شرکت، تعاونی، موسسه با امتیاز سهامی خاص و یا محدود کنند تا از فضای مرکز با تمام امکانات بهره‌مند شوند.