به روایت تیتر:
کد خبر: 569
منتشر شده در: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۰۰

جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند

«جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند» نوشته چارلز مسنجر و ترجمه منوچهر پزشک‌، در فصل‌هایی مانند «جنگ بزرگ پلوپونزی»، «جنگ…

«جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند» نوشته چارلز مسنجر و ترجمه منوچهر پزشک‌، در فصل‌هایی مانند «جنگ بزرگ پلوپونزی»، «جنگ داخلی روم»، «فتح مکزیک به دست اسپانیا»، «جنگ استقلال آمریکا»، «جنگ داخلی آمریکا»، «جنگ جهانی اول»، «جنگ جهانی دوم»، «جنگ سرد»، «جنگ شش‌روزه»، «جنگ با تروریسم» و… نوشته شده است.
 
پشت جلد کتاب آمده است: «جنگ‌ها از آغاز تاریخ گریبانگیر بشر بوده و این سخنی کاملا صحیح است که در هیچ لحظه از زمان جهان یکپارچه در صلح به سر نبرده است. همه جنگ‌ها سیر تاریخ را تغییر می‌دهند و این مجموعه که شرح موجز ۲۵ نبرد رخ‌داده از سده پنجم پیش از میلاد تا زمان حاضر را در بر دارد‌، گویای این واقعیت است.»
 
جنگ هایی که دنیار را تغییر دادند
جنگ هایی که دنیار را تغییر دادند
این کتاب نوشته یک افسر بازنشسته ارتش انگلستان است که حدود ۲۵ جنگ بزرگ دنیا را در این کتاب گردآوری کرده است. جنگ‌های مورد نظر هم از سال ۳۴۱ پیش از میلاد شروع می‌شوند و تا اسکندر، جنگ داخلی روم، جنگ مغول‌ها در چین، سقوط قسطنطنیه، جنگ‌های صلیبی، فتح مکزیک به دست اسپانیایی‌ها، فتح هند به دست بابر، جنگ داخلی ژاپن، جنگ ۳۰ ساله اروپا، جنگ‌های استقلال آمریکا و … پیش می‌آید. جنگ‌هایی که در این کتاب درباره‌شان نوشته شده است، به ترتیب تاریخ وقوعشان مرتب شده و مطالب کتاب هم به این ترتیب پیش می‌آید.
 
نخستین نبرد این مجموعه یعنی جنگ بزرگ پلوپونزی از این جهت اهمیت دارد که سقوط آتن مقتدرترین دولتشهر یونان باستان را رقم زد. پیروزی‌های اسکندر مقدونی امپراتوری کوتاه‌مدتی ایجاد کرد، اما آن پیروزی‌ها برای این مهم شمرده می‌شوند که اروپاییان برای نخستین بار به آسیا دست پیدا کردند. نبرد نهایی جهان باستان، جنگی داخلی است که جمهوری رم را به امپراتوری تبدیل کرد.
 
به این ترتیب اسامی جنگ‌ها و بخش‌های مختلف این کتاب عبارت است از: جنگ بزرگ پلوپونزی، پیروزی‌های اسکندر، جنگ داخلی روم، مبارزه شارل مارتل با مورها، جنگ صلیبی هفتم، سرنگونی مغول در چین به دست دولت مینگ، قسطنطنیه، فتح مکزیک به دست اسپانیا، فتح هندوستان به دست بابر، جنگ‌های داخلی ژاپن، جنگ سی‌ساله، جنگ هفت‌ساله، جنگ استقلال آمریکا، انقلاب و نبردهای ناپلئون، مبارزه آزادیخوانه بولیوار و سان مارتین، جنگ داخلی آمریکا، جنگ فرانسه – پروس، جنگ روسیه – ژاپن، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی چین، جنگ سرد، ویتنام، جنگ شش‌روزه و جنگ با تروریسم.
 
نویسنده چارلز مسنجر
مترجم منوچهر پزشک
ناشر ققنوس
 

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

 
سال ۱۷۵۸ م شاهد آن بود که فردریک در آغاز حالت تهاجمی به خود گرفت. او در مقابل اتریشی‌ها به موراوی حمله برد و اولموتْس را محاصره کرد، اما با حمله دیگری از جانب روس‌ها ناچار به قطع محاصره شد. خوشبختانه از زمانی که دوک برونسویک فرانسوی‌ها را به آن سوی راین عقب رانده بود، دیگر فعلا خطر آن‌ها فردریک را تهدید نمی‌کرد. فردریک در بیست و پنجم اوت به روس‌ها در تسورندورف واقع در شرق اودر حمله و تقریبا نابودشان کرد. جنگ سپس، برای رویارویی با اتریشی‌ها، به ساکسونی برگشت. اما آنان موفق شدند در نیمه اکتبر با محاصره ارتش فردریک در شب، در هوخکیرش، او را غافلگیر کنند؛ گرچه فردریک محاصره را شکست. اتریشی‌ها سپس درسدن را محاصره کردند، اما با نزدیک شدن فردریک با یک ارتش تازه‌نفس، بازپس نشستند. در جای دیگر، انگلیس سرانجام موفق شد بندر لوئیسبرگ در کانادا را پس بگیرد، اما در فتح بندر تایکاندروگا و پیشروی به سوی پایتخت فرانسوی کبک شکست خورد. در هند، پیشروی اصلی در دریا، در جریان دو درگیری بین ناوگروه‌های انگلیسی و فرانسوی در خلیج بنگال رخ داد، فرانسوی‌ها شکست خوردند و انگلیسی‌ها را در سروری دریاها تنها گذاشتند.