به روایت تیتر:
کد خبر: 521
منتشر شده در: ۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۴

دلایل طلاق در ایلام: فیسبوک، ماهواره، سایت همسریابی، اعتیاد

محمد زمانی – رئیس دادگاه خانواده ایلام در میزگرد آسیب شاسی طلاق در ایلام، که در دفتر ایسنای منطقه ایلام…

محمد زمانی – رئیس دادگاه خانواده ایلام در میزگرد آسیب شاسی طلاق در ایلام، که در دفتر ایسنای منطقه ایلام برگزار می شد گفت: هجوم ماهواره‌ها، گسترش مواد مخدر، فیس بوک و سایت‌های همسریابی در استان ایلام موجب تشدید و گسترش پدیده طلاق شده در حالی که هنوز تاثیر منفی برخی برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای بخوبی برای جامعه تبیین نشده است.

«عبدالوهاب بخشنده» گفت: ایلام یک جامعه سنتی در حال حرکت به سمت صنعتی شدن است که هجوم فرهنگ غرب و کم کاری دستگاه‌های فرهنگی موجب به وجود آمدن آسیب‌های اجتماعی و بخصوص طلاق در آن شده است.

بخشنده ادامه داد: متاسفانه دوست دختر و پسر در بین جوانان عرف شده و اغلب آنها عشق‌های صوری بوده که مبنا و اصول خاصی ندارند و این مهم موجب شکل‌گیری ازدواج‌هایی بر پایه دروغ می‌‎شود که طلاق نتیجه طبیعی آن است.

رئیس دادگاه خانواده استان با اشاره به اینکه در استان می‌توان کمتر از ۲۰ دقیقه مواد مخدر تهیه کرد خاطرنشان کرد: اعتیاد دلیل بخش عظیمی از طلاق‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه استان ایلام نیازمند کار فرهنگی منسجم، مستمر و آگاه‌سازی جوانان در حوزه آسیب‌های اجتماعی است تصریح کرد: در بعضی مواقع خانم‌ها به دلیل فرار از طلاق ثبتی به دلایل مختلف شوهر خود را تحمل می‌کنند اما در اصل طلاق عاطفی گرفته‌اند.

بخشنده با بیان اینکه برخی دلیل کاهش ازدواج در استان را صرفا مسائل مادی مشکلات اقتصادی می‌دانند گفت: دلیل این کاهش صرفا مادیات نیست چون آمارها نشان می‌دهد برخی از کسانی که اقدام به ازدواج نکرده‌اند جزء کارکنان دولت هستند و از وضع معیشتی خوبی برخوردار هستند.

رئیس دادگاه خانواده ایلام با بیان اینکه بسیاری از جوانان به دلیل فقر و بیکاری به سوی مواد مخدر سوق پیدا می‌کنند گفت: با شرایط موجود جوانان ما می‌توانند به راحتی دنبال اعتیاد بروند.

وی عدم تناسب فرهنگی خانواده‌ها و نوع نشست و برخاست‌ها در شکل‌گیری طلاق ‌در استان را بسیار تاثیرگذار دانست.

بخشنده اولین اقدام در طلاق را به اجرا گذاشتن مهریه عنوان و تصریح کرد: بسیاری از مهریه‌ها نامتعارف و بی‌اصول بوده و خانوده‌ها فکر می‌کنند که با مهریه سنگین می‌توانند خوشبختی برای فرزند خود به ارمغان بیاورند که این فکر اشتباه و غلط است و مصداق آن مهریه ۱۳۰۰ شاخه گل بوده که زن بعد از طلاق در خیابان راه افتاده و به خاطر خوشحالی از طلاق به هرکس که می‌رسد یک شاخه گل می‌دهد.

وی ادامه داد: دادن شاخه گل‌های مهریه به مردم جهت خوشحالی از جدایی، بدبینی نسبت فریضه مقدس و مهم ازدواج را به وجود می‌آورد.

رئیس دادگاه خانواده ادامه داد: زوجین با تعیین و پذیرفتن مهریه‌های غیرمتعارف، اولین مسخره را به زندگی خود می‌کنند و متاسفانه در جامعه ما به دلیل عدم آگاهی، زوجین فکر می‌کنند وقتی طلاق می‌گیرند باید از مهریه استفاده کنند با وجود اینکه مهریه از لحظه جاری شدن صیغه عقد لازم‌الاجرا است و بعضی از مردان حتی نمی‌دانند پول مهریه که قبول کرده‌اند چقدر است و اما آن لحظه سند ازدواج را امضا می‌کنند.

وی با بیان اینکه جوانان با شعار کی داده و کی گرفته گول مهریه‌های سنگین را نخورند افزود: دوست داشتن‌های واهی و پوچ قبل از ازدواج جوانان امروز برای از هم پاشیدگی بنیان خانواده و با توجه به اصول دینی حاکم بر جامعه ما بسیار خطرناک است.

بخشنده عدم تناسب سن زوجین و مسائل جنسی و زنا‌شوئی را از دیگر عوامل طلاق بیان و گفت: متاسفانه در بحث مسائل جنسی هیچ‌گونه توجی جهت آگاه‌بخشی به زوجین نمی‌شود و مسکوت مانده که در حال حاضر دلیل تعدادی بسیار زیادی از طلاق‌ها را به خود اختصاص داده و باعث معضلات زیادتری شده است.

وی با بیان اینکه در دادگاه خانواده مورد بوده که به دلیل اختلافاتی که بین زوجین پیش آمده مرد بیش از ۱۸ سال با زن خود رابطه جنسی ندشته است خاطرنشان کرد: نتیجه این موضوع چه چیزی جز فساد و طلاق می‌تواند باشد؟

رئیس دادگاه خانواده با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مربوطه در زمینه آموزش مهارت زندگی قبل راز ازدواج به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و فقط در آمار و ارقام ارائه می‌دهند افزود: آموزش‌هایی که در بعضی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد ناقص و بی‌نتیجه است.

وی با بیان اینکه امروزه فقر نقش بسیار تاثیرگذاری در امر طلاق ایفا می‌کند بیان کرد: بعضی از زوجین طلاق صوری می ‌گیرند تا تحت پوشش و حمایت دستگاه‌های مانند بهزیستی و کمیته امداد درآیند و پرونده‌های بسیار زیاد پرونده داشته‌ایم که قبل از رسیدگی کامل به پرونده مراجعه کنندگان برگه مورد حمایت قرار گرفتن آنها توسط دستگاه‌های حمایتی صادر کردیم که بعد از آن دیگر به سوی طلاق نیامده‌اند و پرونده بدون جدایی زوج مختومه شده است.

بخشنده ادامه داد: در ادارات ما نظم و انضباط کاری و مدیریت کافی بر انجام کار صورت نمی‌گیرد و همین امر موجب عدم تاثیر مناسب فعالیت برای حل مشکلات می‌شود.

رئیس دادگاه خانواده در ادامه با تاکید بر اینکه تعریف اشتغال در جامعه امروزی ما عوض شده و برای مثال هیچ‌کس از طریق ادارات مسئول اشتغال شغل پیدا نکرده، یعنی دستگاه‌های مسئول اشتغال‌زایی عملا کاری انجام نمی‌دهند و فقط هزینه‌بر هستند و در بعضی مواقع خودمان را گول می‌زنیم و گاهی اوقات اشتغال‌زایی‌هایی از طریق برخی نهاد‌ها و دستگاه‌ها انجام می‌شود شغل واقعی نیستند اما دستگاه مسئول در آمارهای خود از آن به عنوان اشتغال ایجاد شده نام می‌‎برند.

بخشنده با بیان اینکه در راستای اشتغال به جایی رسیده‌ایم که فرد دارای مدرک لیسانس حاضر است به عنوان آبدارچی و یا نظافت‌چی برای فرار از فقر و بیکاری استخدام شود گفت: این رفتار عمق نیاز شدید به اشتغال را در جوانان ما نشان می‌دهد.

وی در مورد روند توسعه یافتگی در امر طلاق را طبیعی دانست و گفت: با توجه به نوآوری در جامعه درحال توسعه طبیعتاً آسیب‌های اجتماعی شکل می‌گیرند اما درصد بسیار کمی در این راستا به وجود می‌آید.

2 پاسخ به “دلایل طلاق در ایلام: فیسبوک، ماهواره، سایت همسریابی، اعتیاد”

  1. البته ما به گفته می نگریم نه به گوینده… اما این همه دلایل نیست و ایشون مشکل بیکاری رو ذکر نکرده