به روایت تیتر:
کد خبر: 457
منتشر شده در: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۱۲

کارآفرین برتر کشور در گفتگو با فارس: دولت در سه سال گذشته حتی یک گلیم از ما نخرید

ایلامی ها – کارآفرین ایلامی نمونه بخش مشاغل خانگی کشور، در مصاحبه ای طولانی با خبرنگار بخش اقتصادی خبرگزاری فارس،…

ایلامی ها – کارآفرین ایلامی نمونه بخش مشاغل خانگی کشور، در مصاحبه ای طولانی با خبرنگار بخش اقتصادی خبرگزاری فارس، عدم دسترسی به بازار برای فروش تولیداتش را مهمترین مشکل دانست و افزود: با این شرایط دشوار هیچ حمایتی از تولید نمی‌شود و در ۳ سال گذشته دولت یک گلیم هم از ما نخریده است.
صغری حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در ۵ دوره مختلف به عنوان کارآفرین نمونه انتخاب شده است، گفت: مشکلات زیادی در تولید به ویژه در بخش مشاغل خانگی وجود دارد، از جمله اینکه کارگران بافته های داری مجبور هستند، خودشان حق بیمه پرداخت کنند و دولت تنها درصد کمی از آن را می‌پردازد.

این کارآفرین نمونه کشوری با اشاره به شرایط سخت تولید و عدم حمایت از آن گفت: به دلیل عدم وجود بازار فروش محصولاتمان نمی‌توانیم دستمزد مناسب به کارگران پرداخت کنیم، در حالی که رقمی که به ما بابت بافت یک فرش داده می‌شود، تا زمانی که به دست مصرف‌کننده نهایی برسد ۲ تا ۳برابر افزایش پیدا می‌کند.

وی، عدم دسترسی به بازار فروش در داخل و خارج از کشور را اصلی‌ترین مشکل این بخش بیان کرد و افزود: هیچ حمایتی در استان ایلام از ما نشده و ۳ سال است که دولت حتی یک گلیم هم از ما نخریده است.

حیدری با اشاره به فعالیت ۴۳ بافنده متمرکز و خانگی در کارگاهش ادامه داد:‌ من مجبورم برای پرداخت دستمزد کارگران از حقوق خودم بکاهم تا بتوانیم این ارقام را پرداخت کنم، اما با این وجود با عشق و علاقه این کار را انجام می‌دهم.

وی در مورد وضعیت کارگران بافته های داری گفت: بافندگان قالی و گلیم از ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر مشغول کار هستند و همواره با بیماریهای مختلف ناشی از کار طولانی مواجه هستند اما هیچ حمایتی از آنها نمی‌شود.

کارگر گلیمباف با ماهانه ۱۵۰هزار تومان

این فعال کارآفرین ادامه داد: به دلیل اوضاع نامناسب اقتصادی مجبور هستیم برای بافت یک تخته گلیمفرش که دو ماه وقت صرف آن می‌شود، ۳۰۰ هزار تومان دستمزد به یک کارگر پرداخت کنیم.

حیدری زن کارآفرین برتر ضمن گلایه از نحوه تسهیلات‌دهی صندوق مهر امام رضا(ع) گفت: این صندوق شرایط بسیار سختی را برای تولیدکنندگان در نظر گرفته که ما توان انجام آن را نداریم، برای نمونه برای اعطای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی از ما خواستند که یک سند خانه به ضمانت بگذاریم و در قبال آن ۱۰ کارگر را بیمه کنیم، در حالی که ما توان بازپرداخت این وام را نداریم، بنابراین از خیر آن گذشتیم.

حیدری در مورد سؤ استفاده از بیمه قالیبافان گفت: به دلیل کم بودن رقم حق بیمه قالیبافان، هم اکنون ۹۰ درصد زنان ایلامی کارت بافندگی گرفته‌اند تا بتوانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند در حالی که اغلب آنها قالیباف نیستند و هیچ گونه آشنایی با این کار ندارند.

وی ادامه داد: کارگران ما بارها برای دریافت وام مراجعه کرده‌اند اما جوابی نگرفته‌اند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

یک پاسخ به “کارآفرین برتر کشور در گفتگو با فارس: دولت در سه سال گذشته حتی یک گلیم از ما نخرید”

  1. بعضی ها در بعضی دولتها هستند که گاهی گلیم می خرند و بعضی ها هم می برند… حیدری که خودش همسر شهید بزرگواری است عمرش را روی این کار گذاشت و نه مثل بعضی از منسوبین ایثارگران بار زندگیش را روی بنیاد شهید نینداخت و با اینکه کار کرد و بیشترین افتخارات را برای استان کسب کرد و کمترین حمایتها نصیبش شد… بعد از چهل و چند سال مستاجر شد… این وضعیت تولید کننده است… به جای اینکه رفاهی به دست آورد خانه زندگیش را م از دست می دهد.