به روایت تیتر:
کد خبر: 412
منتشر شده در: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۳۵

زنگنه: بنزین ۲۰۰۰ تومن می شود، اگر…

ایلامی ها – وزیر نفت با انتقاد دوباره از وضعیت شرکت‌‌های خودروساز در تولید خودروی گران و پر مصرف، شرط…

ایلامی ها – وزیر نفت با انتقاد دوباره از وضعیت شرکت‌‌های خودروساز در تولید خودروی گران و پر مصرف، شرط عرضه بنزین ۲۰۰۰ تومانی را تولید خودروی کم مصرف اعلام کرد و گفت: دستور توقف تولید بنزین پتروشیمی را صادر کردم.

بیژن زنگنه که در شبکه یک سیما صحبت می کرد ضمن یادآوری اینکه یکی دیگر از سیاست های در دست اجرای مجموعه صنعت نفت بهینه سازی مصرف انرژی در تمامی حوزه ها به ویژه ناوگان حمل و نقل کشور است، گفت: بر این اساس نوسازی ناوگان خودروهای سنگین دیزلی به ویژه کامیون ها در دستور کار قرار گرفته که می تواند زنجیره ای از اشتغال را در کل کشور به همراه داشته باشد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در این برنامه تلویزیونی با انتقاد از خودروسازان کشور، تصریح کرد: در شرایط فعلی خودروهای گران و با مصرف بالای سوخت در اختیار مردم قرار می گیرد که این موضوع به صلاح اقتصاد انرژی کشور نیست.

این مقام مسئول با اشاره به هدف گذاری برای تولید خودروهای ارزان و کم مصرف، اظهار داشت: اگر خودرویی به جای ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر پیمایش بین ۴ تا ۵ لیتر مصرف کند اگر قیمت بنزین را هم به ۲ هزار تومان افزایش بدهیم باز هم برای مردم توجیه دارد.

زنگنه با یادآوری اینکه با سیاست های فعلی شرکت های خودروساز امکان مشارکت و حضور بخش خصوصی در صنعت خودروسازی و تولید خودروی ارزان و کم مصرف وجود ندارد بیان کرد: حتی این موضوع هم در صنعت خودروهای سنگین و کامیون سازی هم صادق است.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با وزیر صنعت معدن و تجارت برای تولید ۲۰ میلیون بخاری کم مصرف، تاکید کرد: با تولید این بخاری ها می توان در مصرف گاز به میزان قابل توجهی صرفه جویی کرد و هزینه مردم هم برای خرید انرژی بیشتر کاهش یابد.

زنگنه مجموع این هزینه های سرمایه گذاری برای بهینه سازی مصرف انرژی در حوزه های حمل و نقل ، خانگی، شبکه ریلی و توسعه ناوگان مترو و قطار درون شهری را ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.