به روایت تیتر:
کد خبر: 406
منتشر شده در: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۴

ده میلیون غیر نیازمند یارانه بگیر شناسایی شده است

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر اقتصاد چندی پیش از شناسایی ۱۰ میلیون نفر غیرنیازمند خبر داده بود…

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر اقتصاد چندی پیش از شناسایی ۱۰ میلیون نفر غیرنیازمند خبر داده بود که امیدواریم این اتفاق رخ دهد تا نزدیک به ۲هزار میلیارد ریال از این محل کسب شود.
“علی محمد احمدی” با اشاره به آثار منفی اقتصادی پرداخت یارانه فراگیر در مرحله جدید قانون هدفمندی اظهار داشت: به هر حال آثار منفی اقتصادی این موضوع برای همه محرز است و نیاز داریم که جراحی اقتصادی از جایی شروع شود.
علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به سه نکته در مورد برنامه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت نقدی به خانوارهای متقاضی اظهار داشت: دولت ظاهرا به جمع‌بندی خاصی از پرداخت یارانه‌ها نرسیده و معاون رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد هر کدام یک اظهار‌نظری می‌کنند و بحث پرداخت فراگیر یارانه به مردم زیان به منافع ملی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه نمایندگان معتقدند باید مُرّ قانون در زمینه هدفمندی انجام شود، تصریح کرد: در این حالت ممکن است دولت عنوان کند که مجلس می‌خواهد یارانه مردم را قطع کند، اما به هر حال فصل‌الخطاب کارها قانون است و پرداخت یارانه طبق دو قانون یعنی هدفمندی و بودجه ۹۳ باید به افراد متقاضی و با تعیین سقف درآمدی پرداخت شود.

به گفته این نماینده مجلس تداوم پرداخت یارانه نقدی مسیر زیانباری برای منافع ملی است که آسان‌ترین راه برای دولت بوده و در حال حاضر به غنی و فقیر این یارانه پرداخت می‌شود و ماهانه ۴ هزار میلیارد تومان منافع ملی به این موضوع اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه بسیاری از طرح‌های تملک دارایی به دلیل نبود اعتبار متوقف شده است گفت: دولت در بحث صندوق ملی عنوان می‌کند که برداشتی وجود نداشته و ما نیز این موضوع را می‌پذیریم که در غیر این صورت نباید رویه ناصحیح نسبت به منابع صندوق صورت بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص کسری اجرای هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: قطعا دولت با شیوه کنونی کسری بودجه خواهد داشت زیرا در بهترین حالت ۲۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کرده که مصارف آن ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده و باز هم ماهانه ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت.

وی ادامه داد: ۱۰ هزار میلیارد تومان باید به تولید پرداخت شود و در کنار آن بخش سلامت و بیمه بیکاری نیز ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم سلامت و ۲ هزار میلیارد تومان سهم بیمه بیکاری است که در مجموع درآمد‌های دولت با این تعهدات در کنار یارانه نقدی ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

وی تاکید کرد: ۲۰ تا ۳۰ درصد ثبت‌نام شدگان یارانه نقدی باید بر اساس قانون حذف شود، تا هزینه‌های دولت از این محل سر به سر شود.

احمدی در خصوص شیوه اجرای هدفمندی و اصلاح الگوی مصرف و مدیریت منابه نیز گفت: روش اجرایی دولت با توجه به شیب حامل های انرژی یکسویه بوده و اهداف متصور قانون محقق نمی‌شود، زیرا باید در دو بخش منابع و مصارف برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت، اما اکنون با قیمت‌های کنونی بحث قاچاق حامل‌های انرژی پابرجا خواهد بود و مشکلی حل نمی‌شود.