به روایت تیتر:
کد خبر: 376
منتشر شده در: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۸

دستگیری دو قاچاقچی خزنده اسپانیایی در ایلام

ایلامی ها – به نقل از پورتال سازمان حفاظت از محیط زیست، طی سه شبانه روز تلاش بی وقفه یگان…

ایلامی ها – به نقل از پورتال سازمان حفاظت از محیط زیست، طی سه شبانه روز تلاش بی وقفه یگان حفاظت از محیط زیست، این افراد در نیمه های شب با ادوات مخصوص زنده گیری خزندگان در مناطق حفاظت شده دستگیر شده اند. در حالی که این افراد خود را پژوهش‌گر معرفی کرده اند، یک مقام انتظامی در ایلام گفته است آن‌ها قاچاق‌چی خزندگان هستند.

مدیرکل محیط زیست استان ایلام در این باره گفت: ورود به مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و مناطق شکار ممنوع باید با مجوز از سازمان محیط زیست و با همکاری اداره کل استان در منطقه باشد.

غلامحسین کاظمی گفت: «به دنبال گشت و پایش شبانه‌روزی، نیروهای یگان حفاظت متوجه حضور گروهی از اتباع خارجی به همراه دو ایرانی می‌شوند و بعد از سه روز جست‌وجو، در دوازدهم اردیبهشت آن‌ها را دستگیر می‌کنند.»

شکارچیان اسپانیایی گفته اند که پژوهش‌گر هستند. کاظمی در این مورد گفت: «اگر ادعای آن‌هان مبنی بر این که برای تحقیق به این منطقه آمده‌اند هم درست باشد، برای ورود به این مناطق باید مجوز می‌گرفتند.»

افزود: «متخلفان دستگیر شده ضمن بی اطلاعی از قوانین حفاظت محیط زیست در ایران، از وجود گشت های این سازمان که به صورت مستمر و شبانه روزی در مناطق و زیستگاه‌های طبیعی استان فعالیت داشتند، ابراز شگفتی و تعجب کرده‌اند.»

به گفته این مقام مسول محیط زیست، یک قطعه سوسمار «آگاما سر وزغی» و تعدادی ادوات شکار و زنده‌گیری مانند چنگک و تور خزنده‌گیری از این شکارچیان کشف و ضبط شده است. کاظمی گفته است با توجه به ادوات موجود مطمئنا، متخلفان برای شکار و زنده‌گیری خزندگان به این منطقه آمده‌اند.

وی با اشاره به کشف عکس «افعی دم عنکبوتی» از میان وسایل ضبط شده، گفت: «با توجه به این که مناطق ایلام زیستگاه مناسبی برای گونه بسیار مهم و منحصر به فرد افعی دم عنکبوتی است و عکس این خزنده هم از میان وسایل متخلفان کشف شده است، این احتمال را قوت می‌بخشد که متخلفان برای شکار یا زنده‌گیری این خزنده به این منطقه آمده‌اند.»

او اضافه کرد:« در حال حاضر دو تبعه اسپانیایی و دو ایرانی دستگیر شده‌اند و پرونده آن‌ها را تشکیل و به مراجع قضایی ارسال کرده ایم تا دادگاه براساس قانون با آن‌ها برخورد کند.»

در همین حال، فارس گزارش داده است که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از آغاز بازجویی از شکارچیان اسپانیایی در ایران خبر داده و گفته است: «این شکارچیان با همکاری دو فرد ایرانی، به زنده‌گیری خزندگان و قاچاق آن‌ها به خارج از مرزهای کشور می‌پرداختند.

سرهنگ «حمیدرضا خیل‌دار» اضافه کرده است:« شکارچیان پس از زنده‌گیری خزندگان، این دسته از گونه‌‌های جانوری را از طریق مرزهای کشور عراق به سایر کشورها قاچاق می‌کردند.»

به گفته وی، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با اطلاعات مردمی از وجود شکارچیان اسپانیایی با خبر شدند و آن‌ها را دستگیر کردند: «متخلفان اسپانیایی دستگیر شدند و در اختیار مقامات امنیتی قرار گرفتند. اداره کل اطلاعات استان ایلام بازجویی‌های لازم را از متخلفان ایرانی و خارجی انجام خواهد داد و در نهایت پرونده قضایی برای متخلفان ایجاد می‌شود.»

بنا برگزارش همین خبرگزاری، مشاور رییس سازمان محیط زیست با بیان این که سازمان به طور جدی پی گیر اجرای مراحل قانونی و جریمه شکارچیان متخلف اسپانیایی از سفارت اسپانیا در تهران خواهد بود، اقدام این شکارچیان را غیرقانونی توصیف کرده است.

«اسماعیل کهرم» اضافه کرد:« به دنبال اقدام این دو شکارچی متخلف، باید سازمان محیط زیست به سفارت اسپانیا در تهران نامه‌ای ارسال کند و طبق قانون، با این شکارچیان برخورد شود.»

مشاور رییس سازمان محیط زیست با بیان این که جریمه شکارچیان متخلف اتباع خارجی با شکارچیان متخلف داخلی تفاوتی ندارد، گفت: «البته باید درباره شکارچیان متخلف خارجی در تعیین جریمه‌ها هیچ‌گونه اغماضی صورت نگیرد.»

به گفته وی، لازم است که از نظر دیپلماسی، این امر به سفارت اسپانیا در تهران اطلاع داده شود.