به روایت تیتر:
کد خبر: 351
منتشر شده در: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۵۲

گزارش رییس جمهور از آب و نان و اشتغال، تا پتروشیمی و قطار

به گزارش ایرنا، حسن روحانی پس از پایان نشست شورای اداری ایلام، در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبه ها و…

به گزارش ایرنا، حسن روحانی پس از پایان نشست شورای اداری ایلام، در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبه ها و دستاوردهای نخستین سفر دولت تدبیر و امید به این استان مهم ترین معضل مهم پیش روی ایلام را بیکاری دانسته و عنوان کرد: ۴۴ طرح تا نیمه نخست سال ۹۴ در این استان اجرایی می شود که بدون شک با اجرا شدن این طرح ها شاهد رونق اقتصادی در حوزه کشاورزی و نیز رفع معضل آب در استان ایلام خواهیم بود.

وی ادامه داد: قدم مهمی در توسعه کشاورزی استان ایلام با اجرای سامانه مدرن آبیاری در ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان های خوزستان و ایلام برداشته می شود که از این رقم، ۵۰ هزار هکتار مربوط به استان ایلام است.
رییس جمهوری افزود: ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان نیز بر اساس طرح سامانه گرمسیری زیر پوشش سیستم آبیاری مدرن قرار می گیرد.

روحانی تاکید کرد: این طرح در سه سال اجرایی و به مرحله بهره برداری می رسد.
وی بیان کرد: برای تکمیل این سامانه گرمسیری نیازمند فعالیت چهار ساله کاری هستیم که اگر این مراحل تکمیل شود در بخش کشاورزی یک تحول چشمگیر به وجود می آید.

وی در ادامه به اجرای طرح های بزرگ در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: مراحل بعدی پتروشیمی ایلام تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.

رییس جمهوری یادآور شد: جای امیدواری است که امروز مرحله نخست پتروشیمی ایلام افتتاح شد و انشاءالله فازهای بعدی این طرح تا دو سال آینده نیز اجرایی شوند.

حجت الاسلام روحانی گفت: این طرح ها شامل صنایع پایین دستی پتروشیمی است که زمینه های اشتغال را فراهم می کند.

وی در خصوص طرح بزرگ پتروشیمی شهرستان دهلران نیز تاکید کرد: پتروشیمی دهلران سال ۹۷ راه اندازی خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: استان ایلام در سال های آینده شاهد رشد، توسعه، پیشرفت و تحول چشمگیری در همه زمینه ها خواهد بود.

رییس جمهور تاکید کرد: دولت نظر مثبتی در زمینه تبدیل مهران به منطقه ویژه و حتی آزاد تجاری دارد و انشاءالله با بررسی هایی که انجام خواهد شد این مهم نیز تحقق پیدا خواهد کرد.

روحانی با بیان اینکه در مورد مسئله ایجاد راه آهن و ارتقاء سطح اداری بخش های مختلف کشور، دولت در فکر اجرای یک طرح جامع است گفت: تاکنون در هیچ استانی ما قولی در رابطه با ارتقای بخش ها نداده ایم.

وی اضافه کرد: در بخش راه آهن به فکر سرمایه گذاری کلان برای ایجاد شبکه ریلی در کشور هستیم که با اجرای طرحی جامع در ستاد هماهنگی اقتصادی در این رابطه بحث و بررسی می شود.

رییس جمهور ادامه داد: دولت تنها زمینه ها را فراهم می کند و اگر حضور مردم را در کنار خود نداشته باشیم دولت به تنهایی کاری از پیش نمی برد.

روحانی بیان کرد: بسیاری از تصمیماتی که انجام می گیرد نیازمند نظر نخبگان، فرهیختگان و صاحبنظران تواناست.
وی گفت: کارآفرینان باید حضور خود را در عرصه ها نشان دهند و بخش دولتی و خصوصی در این خصوص هیچ تفاوتی ندارد.

وی در پایان آخرین برنامه خود در استان ایلام از زحمات و پیگیری های حجت الاسلام ˈمحمدنقی لطفیˈ نماینده ولی فقیه در استان ایلام و ˈمحمدرضا مرواریدˈ استاندار ایلام تقدیر و تشکر کرد.