به روایت تیتر:
کد خبر: 246
منتشر شده در: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۶

شهرستان سیروان بهترین منطقه برای باغ پسته در استان ایلام است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: شهرستان سیروان بهترین منطقه برای تولید و راه اندازی باغ پسته در استان…

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: شهرستان سیروان بهترین منطقه برای تولید و راه اندازی باغ پسته در استان است.

عبدالرضا بازدار در شهرستان سیروان اظهار داشت: شرایط و ویژگی های طبیعی از جمله خاک، بلندی، رطوبت و دما بهترین وضعیت را برای تولید پسته در این شهرستان فراهم آورده است. وی بیان داشت: انجمن پسته ایران برای تولید این محصول مهم در استان پیشقدم شده و امید است با توسعه باغ های پسته و کشت این محصول در ایلام، به ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصاد استان کمک شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه کشاورزی به ویژه باغداری با توجه به فراوانی آب های سطحی و رودخانه ها در کنار زمین های حاصلخیز، وفور نیروی انسانی تحصیل کرده و شرایط آب و هوایی مناسب از اولویت های جاری مسئولان ارشد دولت در استان ایلام به شمار می رود، یادآور شد: بخش کشاورزی در تولید و ارزش اقتصادی استان ایلام سهم بالایی دارد.

عبدالرضا بازدار با بیان اینکه چند سال پیش ۳۰ هکتار از زمین های استان به صورت الگویی به باغ ویژه پسته اختصاص پیدا کرد، اظهار داشت: سرانجام پس از پرورش و گذران دوره باردهی، امسال برای نخستین بار پسته از این باغها برداشت می شود.

وی با اشاره به اینکه مکان هایی که ۷۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ متر از سطح دریا بلندی دارند از بهترین شرایط آب و هوایی برای کشت پسته برخوردار هستند، افزود: مناطقی در شهرستان های ایلام، ملکشاهی، سیروان، چرداول و ایوان تاکنون شناسایی شده اند که خوشبختانه برای تولید این محصول ارزشمند شرایط مناسبی دارند و به همین علت باغ های الگویی بسیار جالبی در این استان ایجاد شده است.