به روایت تیتر:
کد خبر: 202
منتشر شده در: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۰

اخلاق گدایی قابل سرایت است

چندی پیش نوشته ای دیدم مبنی بر اینکه اگر می خواهیم گدایی را از شهرمان ایلام با تمام آثار مخرب…

چندی پیش نوشته ای دیدم مبنی بر اینکه اگر می خواهیم گدایی را از شهرمان ایلام با تمام آثار مخرب و زیانبارش ریشه کن کنیم، مردم باید به گدایان کمک نکنند؛ که البته این بدتر است.

در حالی که اسلام معتقد است در دارایی ثروتمندان، سهم فقرا را قرار داده است، توصیه به کمک نکرده به گدایان چندان درست نیست. از طرفی هم نمی توان تشخیص داد که چه کسی نیازمند است و چه کسی بصورت سازمانی در حال تکدی گری است.

ایلام بخاطر گشاده دستی و مهربانی مردمانش از یکسو و به خاطر ریشه عمیق باورهای دینی و جوانمردی در اعمال و رفتارهایشان، همواره محل خوبی برای جذب متکدیان حرفه ای از شهرهای دور و نزدیک به این سامان بوده است. در شهری که جذب سرمایه گذار برای آبادانی این استان، به یکی از رؤیاهای مردم و مسؤولین تبدیل شده، به نظر می رسد که در جذب گدایان موفق عمل کرده است!!

امام سجاد (ع) هیچ متکدی واقعی یا متقلبی را رد نمی کرد تا مبادا در این میان خشک و تری با هم بسوزد. اما در این زمانه که تکدی گری به یک شغل سازمان یافته تبدیل شده است و به همراهش اناع احرافات اجتماعی از قبیل فحشاء سازمانی، فروش و مصرف مواد مخدر، دزدی و ناامنی به بار می آورد… باید و باید کاری شود؛ که قسمتی سهم مسؤولین و بخشی هم سهم مردم است.

طبق نظریه همنشینی افتراقی ساترلند، رفتار انحرافی مثل سایر رفتارهای اجتماعی از طریق همنشینی و پیوستگی با دیگران “آموخته می شود”. بنابراین در جامعه ای که تعداد زیادی گدا وجود دارد ممکن است روی افراد دیگر تأثیر بگذارد. وقتی در جامعه بیکاری زده ای مشاهده شود که افرادی، از کار نکرده سودی هنگفت به جیب می زنند، ممکن است انگیزه ای برای افرادی شود که در تنگنا و زیر فشار کمرشکن مشکلات اقتصادی قرار دارند، ممکن است گدایی بصورت پنهان و آشکار در بین اعضای جامعه تسری پیدا کند؛ حالا نه اینکه همه مردم گدا شوند، بلکه اخلاق تکدی و روح گدایی در جامعه گسترش پیدا می کند و این بدترین آفت برای کشوری است که روی بدنه اجتماعی کار اتباعش حساب می کند.

6 پاسخ به “اخلاق گدایی قابل سرایت است”

  1. لایک . واقعا چهره شهر غمگین شده بس که همجا یه گدا نشسته . ماشالا خیلی مهمون نوازیم گدا از پاکستانم برامون میاد . هییییییم…

  2. هاواوی عزیز… ممنون از حضورت… امروز ما یه گدای ده هزارتومنی داشتیم… بچه ها گفتن صبح یه دختر بیست و چند ساله با حرافی اومده و ده هزار تومن برای حل نهایی مشکلاتش میخواسته… مواظب باشیم که گدایی هزار چره داره…

  3. لابد مشکلش یه شارژ ایرانسل یا همراه اول بوده و إلا مشکل ۱۰هزارے ندیدیم …البته توقع بالا رفته قدیم ندیما ۱۰۰تومن میدادے بشون  دعات میکردن الان لعن  ونفرین ک مگه گدام! کلاس رفته بالا . همون پاکستانے با ۵۰۰ تومن کلے کیف میکرد. هیییییم. غصه نخور تا بوده گدا بوده تمومم نمیشن.هرکے عزتشو حفظ کنه تو اوج نداریشم گدایے نمیکنه . 

  4.  همه مشکلات در اعتقاد کم ما ادماست اگه باور کنیم خدا کنارمونه هیچوقت خودمونو واسه یه چیز تحقیر نمیکنیم این خانوم هم خداشو حس نکرده که تن به این کار داده …. تشکر بخاطر گفتتون…. . من خدا را دارم، کوله بارم بر دوش،سفری میباید ، سفری بی همراه. گم شدن تا ته تنهایی محض.سازکم با من گفت:هر کجا لرزیدی، از سفر ترسیدی ،تو بگو از ته دل من خدا را دارم………………………