به روایت تیتر:
کد خبر: 167
منتشر شده در: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۱۷

پیگیری یک مطالبه در مرز مهران: هم تردد کاروانی، هم تردد انفرادی

مرز مهران همچنان در صدر فهرست نه چندان بلند بالای ظرفیتهای واقعی استان قرار دارد. به شخصه صدها بار در…

مرز مهران همچنان در صدر فهرست نه چندان بلند بالای ظرفیتهای واقعی استان قرار دارد. به شخصه صدها بار در اخبار و نشریات و سخنرانیها و اظهارنظرها شنیده ام و بارها خوانده ام که مدام تکرار می شود که ایلام بیشترین مرز را با کشور عراق دارد؛ چیزی در حدود ۴۲۰ کیلومتر. اما آنچه که شنیده و دیده و خوانده نمی شود کارهایی است که در مورد استفاده هر چه بیشتر و بهتر از این موهبت جغرافیایی انجام گرفته و تثبیت شده است یا باید بشود. وعده ها البته بسیار است و عملهای معطوف به نتیجه کم.

احمد شوهانی. نماینده مردم ایلام در مجلس
احمد شوهانی. نماینده مردم ایلام در مجلس

مرز مهران باید ایلام را به قطب گردشگری مذهبی تبدیل می کرد که نکرده. ایلام مثل رودخانه ای که آبی از آن عبور کرده و مقداری کف آن خیس شده، بسیار ناچیز از این موهبت نصیب می برد. به گفته دکترشوهانی، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، در مرز مهران روزانه حدود پنجهزار نفر تردد دارند و به روایت خبرگزاری مهر از حجت الله نصیری پور، فرماندار مهران، ۹۱۲ هزار نفر در شش ماهه نخست امسال از مرز مهران عبور کرده اند و تنها در ایام محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا بیش از هشتادهزار نفر از مرز مهران به عتبات عالیات مشرف می شوند. وقتی سالیانه چیزی نزدیک به دو میلیون نفر مرز مهران را برای تردد و زیارت انتخاب می کنند و چنانچه تعداد گردشگرانی را که تنها ۲۴ ساعت در استان می مانند (اگر بمانند) در ۲۰۰ دلار ارزآوری آن ضرب کنیم، پی به اهمیت مرز مهران می بریم و به خود حق می دهیم که به عنوان یک مطالبه بخواهیم که اختیار آن را به خودمان بدهند.

شرکتهای بزرگ فعال در عرصه گردشگری مذهبی تمام این چرخه بزرگ مالی و فرهنگی را در دست خود گرفته اند. هر کس در هر نقطه از ایران هوس کرببلا به سرش بزند و بخواهد جان را در صفا و مروه بین الحرمین صفا ببخشد باید از دالان این شرکتهای محترم بگذرد. سالهاست که عاشقان اباعبدالله الحسین و مولای متقیان علیهم السلام دادشان بلند است که آقا اجازه بدهید ما به صورت خانوادگی و شخصی به زیارت برویم… ولی از آنجا که منافع انحصارطلبانه معدود شرکتهای بزرگ گردشگری مذهبی به خطر می افتد قویا در برابر تردد انفرادی زائران می ایستند. دیدن گردشگران سرگردان در مرز مهران که با یک شور و انگیزه ای عاشقانه پا در مرز به اصطلاح بین المللی مهران می گذارند ولی نصیبی جز سرگردانی ندارند بسیار آزاردهنده و از سوی دیگر ضربه زننده است؛ زیرا مسافری که با تابلوی ورود ممنوع روبرو شود بعید است دوباره مسیر مهران را برای تردد انتخاب کند. رابطه مستقیم تردد انفرادی و تجارت چمدانی و تأثیر آن بر بهبود شگرف اقتصاد تمام استان نیز مسأله چندان پوشیده ای نیست و در مجال دیگری به آن می پردازیم.
مرز مهران در سال ۱۳۸۲ با پیشنهاد وزارت امورخارجه از سوی سازمان ملل متحد به عنوان مرز بین المللی شناخته شد و آزادی تردد انفرادی زوار از مرز مهران، یکی از مهم ترین مصوبات سومین سفر استانی دولت قبل به استان ایلام است. اما این مصوبه بعد از چند مدت اجرا به دلایل امنیتی دوباره متوقف شد. با اینکه تردد انفرادی زائران در مرز مهران مصوب شده است، ولی همچنان تردد انفرادی در مرز بین المللی مهران ممنوع است.

در همین راستا نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از خواسته های به حق مردم استان ایلام تردد انفرادی در مرز مهران است که متاسفانه هم اکنون صورت نمی گیرد.

دکتر احمد شوهانی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مرز عامل توسعه استان است که می تواند محرومیت ها و مشکلات بیکاری جوانان را بردارد اما از مرز به نحو مطلوب استفاده نمی کنیم.

شوهانی چندی پیش به خبرگزاری فارس در ایلام گفته بود که با رییس جمهور روحانی درمورد مرز مهران و بهبود تردد انفرادی زوار از این مرز رایزنی کرده است. وی گفت: دکتر روحانی به معاون اول خود جناب آقای مهندس جهانگیری ماموریت داده که در مورد مرز بین‌المللی مهران جلسه‌ای برگزار شود و کمیته‌ای برای تغییر وضعیت مهران تشکیل گردد.

به گفته این نماینده مجلس قرار شده در آینده نزدیک نشستی با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، نماینده خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس و استاندار ایلام و همچنین مسؤولین لشگری و کشوری در باره مسائل مرز مهران برگزار گردد که در این صورت به زودی تردد انفرادی زوار در مهران آزاد می‌شود.

به امید آن روز… همچنان این مطالبه را پیگیری می کنیم.

یک پاسخ به “پیگیری یک مطالبه در مرز مهران: هم تردد کاروانی، هم تردد انفرادی”

  1. آمار و اعدادتون به روز نیست… اربعین امسال ۲۰۰ هزار نفر از مهران وارد عراق شدن و ۳۰۰ هزار نفر برگشتن…