به روایت تیتر:
کد خبر: 138
منتشر شده در: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۰

اهمیت و ضرورت ترویج صنایع دستی

در حافظه تاریخی هر مملکتی لحظه های باشکوهی وجود دارد و چیزی که به عنوان غرور ملی از آن یاد…

در حافظه تاریخی هر مملکتی لحظه های باشکوهی وجود دارد و چیزی که به عنوان غرور ملی از آن یاد می شود چیزی جز تاریخ قهرمانان و آثار هنرمندان تمام ادوار یک کشور نیست. امروز شاهدیم که ملتها به سمت ثبت میراثهای معنوی فرهنگها و خرده فرهنگهاشان رو آورده اند و این امر بیش از هر تعریفی بیانگر اهمیت و ضرورت ترویج هنرهای سنتی و صنایع دستی است.

به نظر می رسد در این سالهای آغازین قرن بیست و یکم انسانها دنبال دفاع از هویت خویش اند و در برابر رسانه هایی که رو در روی تاریخ و فرهنگ ملتهای دیگر می ایستند و تاریخ و هویت ملتها را تخطئه کرده و به بهانه واهی تعریف مؤلف از تاریخ، در آثارشان هیتلر را ترور کرده و در آتش می سوزانند و یا ملت ایران را که به گواه تاریخ دانان مستقل از دیرباز تا کنون سلسله جنبان معنویت در جهان و صاحب اولین منشور حقوق بشر در بین ملتها و خالق آثار هنری فاخر و دست آوردهای علمی عظیم و تأثیرگذار در جهان را به شیوه های آزاردهنده و برای نسلهای جدید کمتر مطلع تحقیر می کنند؛ آثاری مانند آیات شیطانی سلمان رشدی یا نمونه اخیر در فیلم ۳۰۰٫
آنها حتی خودشان را هم تحقیر می کنند. اینجاست که لزوم وجود میراث معنوی و تلاش برای ثبت آن در فهرستهای جهانی معنا پیدا می کند. در این نقطه است که ما به شاهنامه فردوسی و پرده خوانی نقالان قهوه خانه ای از روی هنر دست نقاشان قهوه خانه ای نیاز پیدا می کنیم. اینجاست که تعزیه لازم است و چلنگری به کار جریده ساختن می آید. در این مرحله است که هنر خوشنویسان و نگارگران به کار کاشی و کتیبه و کتابت می آید.

اهمیت وجود صنایع دستی و زنده و پایدار ماندن اش یک ضرورت فرهنگی و بین المللی برای ماست و در این زمانه که دیگر داشتن رسانه و بنگاههای خبر پراکنی برای همگان میسر شده، هیچ رسانه ای برنده تر از یک محصول صنایع دستی نفیس نمی تواند بر روی مخاطب اش تأثیر بگذارد. اگر بتوانیم در برابر تخریب فرهنگی دشمنان ملت ایران با ابزارهای فرهنگی مناسبی مانند صنایع دستی در رسانه ها و نمایشگاههای دنیا حضور داشته باشیم، به طور یقین می توانیم سفیران فرهنگی مناسبی برای کشورمان باشیم که با رساترین زبان زنده دنیا که زبان هنر است با تمام اقوام و ملتها ارتباط دوستانه برقرار می کند.

از سوی دیگر هنرهای سنتی و صنایع دستی رایج در بین ایرانیان از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و دارای پتانسیل غنی انسانی و ظرفیت اشتغالزایی بالاست. هنرهای سنتی و صنایع دستی بنا به خصلت اساسی شان دارای منشأ طبیعی هستند بدین معنا که تمام مواد اولیه از طبیعت به طور مستقیم یا به صورت فرآوری شده به دست می آید و همین امر علاوه بر ارزشهای بهداشتی از لحاظ اقتصادی هم باعث کاهش هزینه های تولید گشته و می تواند در بازارهای هدف خود با محصولات مشابهش رقابت کند. از طرفی هم محصولات هنرهای سنتی و صنایع دستی دارای ارزش صادراتی فوق العاده اند.

اغلب ملتهایی که با فرهنگ ایرانیان و هنرهای رایج در بینشان آشنایی دارند، شیفته محصولات صنایع دستی ایرانی هستند چرا که علاوه بر زیبایی خیره کننده و مهارت استادکاری که آن را با دستانش ساخته و پرداخته است، آن محصول هم دارای کیفیت عالی و استاندارد در تولید است و هم ارزش کاربردی- تزئینی دارد و تمام این موارد در استقبال علاقمندان صنایع دستی ایران روشن است. با چنین تقاضا و ظرفیت گسترده ای که بازارهای جهانی برای هنرهای سنتی و صنایع دستی ما دارند، و توان تولیدی پایین شاغلین هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران، اهمیت و ضرورت ترویج هنرهای سنتی و صنایع دستی در جامعه نمود پیدا می کند.

هنرهای سنتی و صنایع دستی زودبازده، در عین کم هزینه گی دارای سود خوب و دارای ارزش صادراتی می باشد. شغلهای مستقیم و غیر مستقیم وابسته به آن در صورتی که چرخه تولید در منطقه یا استان موردنظر کامل شده باشد به اشتغالزایی طیف گسترده ای از هموطنان می انجامد که علاوه بر کارکردهای اجتماعی و مردمشناسانه، دارای ارزش اقتصادی و باعث بالا رفتن سطح رفاه و امید به زندگی مردم خواهد شد.

این مشاغل بنا به خصلت کارهای هنری در خانه هم و در گوشه ای از زندگی قابل دایر کردن است و نوعی دورکاری به حساب می آید. در کشورهای پیشرفته به خاطر بالا بودن هزینه های انرژی مردم به دورکاری و مشاغل خانگی تمایل بیشتری دارند. در ایران ما نیز در چنین وضعیتی هستیم و یکی از دلایل روآوردن مردم به هنرهای سنتی و صنایع دستی جنبه خانگی بودن شغل است. با استانداردسازی مشاغل هنرهای سنتی و صنایع دستی و پاگرفتن بحث بیمه صنعتگران هنرهای سنتی و صنایع دستی و حل شدن مشکل فروش محصولات صنایع دستی، این مشاغل به پایداری و دوام می رسند و چون نیاز به مدارج علمی بالا نداشته و شرط سنی و یا محدودیت جنسیتی ندارد در بین قشر عظیمی از مردم قابلیت اشتغالزایی پایدار دارد و می تواند منجر به ریشه کنی همیشگی معضل بیکاری در کشور گردد.